نوشته شده توسط : hi

اسکلت فلزی یکی از مهم ‌ترین شیوه ‌های اجرایی نوین برای انواع سازه ‌های ساختمانی و صنعتی که از نظر مهندسی مورد نظارت قرار می‌ گیرد.

در گذشته از اسکلت های چوبی برای پایه و تکیه ‌گاه ساختمان‌ ها استفاده می شد.

اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علم مهندسی اکثراً از سازه‌ های فلزی ساخته ‌شده با انواع فولاد برای اسکلت‌ بندی ساختمان استفاده می‌ شود.

اسکلت فلزی نقش مهمی در ساختمان دارد. به همین دلیل لازم است نصب آن مانند طراحی مورد توجه قرار گیرد.

یادگیری نصب اسکلت فلزی برای کارگران بسیار اهمیت دارد، چون برخی از خطاها و سهل انگاری‌ های هنگام نصب هرگز جبران‌ پذیر نخواهند بود.

آموزش ساخت اسکلت فلزی ساختمان

امروزه اکثر سازه‌ ها با اسکلت فلزی ساخته می‌ شوند، بنابراین آموزش نصب اسکلت فلزی به افرادی که قصد فعالیت در این رشته را دارند اهمیت زیادی در ساخت ساختمان دارد.

آیا می دانستید خطا در نصب اسکلت فلزی می تواند چه پیامدهایی داشته باشد؟

اگر اسکلت فلزی به درستی نصب شود ایمنی ساختمان و مقاومت آن در برابر بلایای طبیعی، مانند سیل و زلزله افزایش پیدا خواهد کرد.

اما در صورت عدم دقت و آگاهی لازم هنگام نصب اسکلت فلزی ممکن است موارد اشتباهی صورت گرفته و کل ساختمان به دلیل یک سهل ‌انگاری از بین برود و یا حتی خسارات جانی ایجاد شود.

اسکلت های فلزی معمولا برای ساختمان های چند طبقه انتخاب می‌ شوند، و به همین دلیل از نظر مهندسی اهمیت زیادی در ساختمان دارند.

البته در ساختمان های تک طبقه نیز می ‌توان از این اسکلت ‌ها استفاده کرد.

نصب اسکلت فلزی، دقت و دانش کافی می ‌خواهد و نیاز به تجربه و مهارت دارد.

چون تمام نکات مهندسی شده هنگام طراحی با نصب صحیح اسکلت فلزی عمل می ‌کنند واگر این کار به‌ درستی انجام نشود این محاسبات و نتیجه آن نیز تغییر خواهد کرد.

مجموع:: برچسب‌ها: تپکو , ساخت اسکلت فلزی ,
:: بازدید از این مطلب : 178
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 16 دی 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : hi

شاید در نگاه اول این طور به ذهن برسد که چه نیازی به اصول طراحی سوله وجود دارد؟ یک مثل قدیمی است که می گوید، «قانون بد بهتر از بی قانونی است». این مثل را می توان به تمام حوزه ها تسری داد و حوزه ساخت و ساز نیز از آن مستثنی نمی شود. حتی تصور اینکه هیچ قاعده و قانون خاصی در حوزه ساخت و ساز وجود نداشته باشد و سوله سازان به صورت سلیقه ای اقدام به ساخت سوله کنند، غیر قابل تحمل است.

لذا به این جمع بندی می توان رسید که وجود یک وحدت رویه در حوزه طراحی سوله که از سوی تمام سازندگان سازه های فولادی رعایت می گردد، علاوه بر تضمین سلامت فنی خروجی ها، یکپارچگی ساختاری و هارمونی ظاهری را نیز حفظ خواهد نمود؛ چیزی که از آن تحت عنوان اصول طراحی سوله یاد می شود.

حرفه ای ها اصول طراحی سوله را تدوین می کنند!

درست است که آیین نامه ها از سوی مراجع نظارتی ذیربط صادر شده و همگان ملزم به رعایت آن هستند، اما این موضوع هیچ منافاتی با طراحی حرفه ای، اعمال نظر و سلیقه طراح ندارد. در واقع اصول طراحی سوله را می بایست منطبق بر دستورالعمل های تجویز شده از سوی نهادهای ناظر بر ساخت سوله تدوین نمود و در این بین، جا برای بروز خلاقیت و اعمال سلیقه بسیار است. بدین ترتیب ضمن پایبندی حداکثری به قوانین حاکم بر حوزه ساخت و ساز نیز می توان اثربخشی و عملکرد درخشانی در طراحی سوله داشت.

اساسی ترین اصول طراحی سوله

سوله یک سازه صنعتی محسوب می شود و بر همین اساس، روح یک بنای مرتبط با صنعت را باید در طراحی آن حفظ نمود. اصول طراحی سوله را به دو دسته اصول مبتنی بر معماری و اصول مبتنی بر عمران می توان تقسیم نمود. دسته اول به مواردی اشاره دارند که جلوه و وجهه سازه و صلابت بنا را مد نظر دارند و در این بین، از یک نگاه هنری و زیبایی شناختی نیز تبعیت می کنند. مضاف بر این، یک ارزیابی فضا و توجه به تطابق محیطی نیز بر اصول معماری سوله همواره حاکم می باشد که به نوعی، پیش فرض کار طراحی سوله به شمار می آید.

در سوی مقابل و در کفه دیگر اصول طراحی سوله، اصول عمرانی قرار می گیرند که صرفاً بر بایدها و نبایدهای حوزه ساخت سازه های بزرگ متمرکز هستند و در کنار آن، نگاه ویژه ای به بهینه سازی اقلام مصرفی و کاهش ضایعات نیز دارند. بر هم کنش این دو نگاه متمایز اما مکمل است که منجر به تولید خروجی دقیق و بی نقصی تحت عنوان سوله استاندارد خواهد شد.

نقش نرم افزارهای کامپیوتری در طراحی سوله

از انقلاب صنعتی به این طرف، توسعه خاصی در حوزه های طراحی و ساخت در تمامی عرصه ها اتفاق افتاد؛ از این تحول با لفظ CAD/CAM یاد می شود و به معنای آن است که هم طراحی قطعات و هم ساخت آنها با کمک کامپیوتر می بایست به انجام برسد تا روح مدیریت کیفیت فراگیر در تمام فضای تولید جریان یابد. بدین ترتیب اصول طراحی سوله نیز همانند ساختمان، مبتنی بر رایانه شد تا علاوه بر طراحی نقشه قطعات در کامپیوتر، کلیه عملیات تولید نظیر برش کاری، خم کاری، جوشکاری و … نیز تماماً کامپیوتری شده و با دستگاه های CNC به انجام برسند.:: برچسب‌ها: تپکو ، ساخت اسکلت فلزی ,
:: بازدید از این مطلب : 171
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 3 دی 1399 | نظرات ()