نوشته شده توسط : hi

دستگاه شیرینگ پک، قسمت اساسی هر تجارتی است که با فروش مقدار زیادی کالا سروکار دارد. اگر می خواهید برای بهبود کارایی محلول بسته بندی فعلی خود ماشین بسته بندی را در کار خود بگنجانید ، برای اطلاعات دقیق در مورد دستگاه شیرینگ و نحوه کار آن تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

شیرینگ چیست؟

شیرینگ روشی است که در آن یک آیتم در یک آستین آزاد یا یک پاکت از فیلم جمع کننده پلی الفین شل پیچیده می شود و گرما باعث بسته شدن محکم بسته بندی محصول می شود. در نتیجه یک بسته بندی کاملاً شفاف به دور کالا ایجاد می شود.

شیرینگ معمولاً از راه حل های بسته بندی جایگزین، قوی تر است. شیرینگ پک همچنین مطابقت دقیق تری با شکل محصول دارد، و معمولاً مقدار کمتری پلاستیک تولید می کند.

دستگاه شیرینگ پک چیست؟

شیرینگ را می توان توسط تفنگ گرمایی یا از طریق ماشین آلات مخصوص شیرینگ انجام داد. بسته بندی به وسیله ی تفنگ گرمایی اغلب توسط افرادی انجام می شود که هر هفته تعداد بسیار کمی از محصولات را برای جمع کردن و بسته بندی دارند. برای مشاغلی که دارای کارخانه های بزرگ تر با کالاهای بسیاری هستند، وجود دستگاه شیرینگ برای بسته بندی کارآمد و سریع هرچه بیشتر محصولات در کوتاه ترین زمان ممکن، بسیار مهم است.

اینکه شما به چه نوع دستگاه شیرینگ برای تجارت خود نیاز دارید، به درک فرآیند بسته بندی فعلی شما و آنچه می خواهید به دست آورید بستگی دارد. شما باید در مورد انگیزه پشت بسته بندی یعنی سرعت تولید، اندازه مورد نیاز و تغییر سریع بسته بندی، فکر کنید. برای تمامی انواع بسته بندی کالاها، یک دستگاه شیرینگ برای بسته بندی آن و رفع نیاز، ایجاد شده است.

شیرینگ چگونه کار می کند؟

بسیاری از ما واقعاً به چگونگی کارکرد دستگاه شیرینگ یا چسباندن پلاستیک به دور کالا در محکم بسته شدن محصول فکر نمی کنیم. با این حال، در مورد کنترل و دستکاری ذرات پلیمر است. پلیمرها اتم های بلندی هستند که در پلاستیک یافت می شوند، جایی که آن ها به طور کلی پیچ خورده و خودسرانه در حال حرکت هستند، بنابراین به عنوان یک بسته بندی نامناسب هستند. وقتی این پلیمرها را برای بسته بندی شیرینگ به یک فیلم پلاستیکی تبدیل می کنند، مولکول ها مستقیماً به یک لایه نازک گسترش می یابند، که برای بسته بندی در اطراف محصولات مناسب است.

این فیلم سپس در اطراف هر محصولی که باید بسته بندی شود قرار می گیرد. هنگامی که فیلم پلاستیکی در معرض گرما قرار می گیرد، کوچک می شود، زیرا گرما باعث می شود که پلیمرها به حالت درهم پیچیده و منظم خود برگردند. اینکه یک پلیمر چقدر جمع می شود به نوع پلیمر بستگی دارد، برای مثال فیلم کاغذ بسته بندی PVC می تواند تا 50 درصد از اندازه اصلی خود، کوچک شود، در حالی که فیلم بسته بندی جمع کننده پلی الفین با وجود ارائه مهر و موم های قوی تر از PVC ، فقط کمی کوچک می شود.

 

منبع : شیرینگ پک:: برچسب‌ها: شیرینگ پک , دستگاه شیرینگ پک , دستگاه شیرینگ , شیرینگ پک ,
:: بازدید از این مطلب : 165
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 15 بهمن 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : hi

اسکلت فلزی یکی از مهم ‌ترین شیوه ‌های اجرایی نوین برای انواع سازه ‌های ساختمانی و صنعتی که از نظر مهندسی مورد نظارت قرار می‌ گیرد.

در گذشته از اسکلت های چوبی برای پایه و تکیه ‌گاه ساختمان‌ ها استفاده می شد.

اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علم مهندسی اکثراً از سازه‌ های فلزی ساخته ‌شده با انواع فولاد برای اسکلت‌ بندی ساختمان استفاده می‌ شود.

اسکلت فلزی نقش مهمی در ساختمان دارد. به همین دلیل لازم است نصب آن مانند طراحی مورد توجه قرار گیرد.

یادگیری نصب اسکلت فلزی برای کارگران بسیار اهمیت دارد، چون برخی از خطاها و سهل انگاری‌ های هنگام نصب هرگز جبران‌ پذیر نخواهند بود.

آموزش ساخت اسکلت فلزی ساختمان

امروزه اکثر سازه‌ ها با اسکلت فلزی ساخته می‌ شوند، بنابراین آموزش نصب اسکلت فلزی به افرادی که قصد فعالیت در این رشته را دارند اهمیت زیادی در ساخت ساختمان دارد.

آیا می دانستید خطا در نصب اسکلت فلزی می تواند چه پیامدهایی داشته باشد؟

اگر اسکلت فلزی به درستی نصب شود ایمنی ساختمان و مقاومت آن در برابر بلایای طبیعی، مانند سیل و زلزله افزایش پیدا خواهد کرد.

اما در صورت عدم دقت و آگاهی لازم هنگام نصب اسکلت فلزی ممکن است موارد اشتباهی صورت گرفته و کل ساختمان به دلیل یک سهل ‌انگاری از بین برود و یا حتی خسارات جانی ایجاد شود.

اسکلت های فلزی معمولا برای ساختمان های چند طبقه انتخاب می‌ شوند، و به همین دلیل از نظر مهندسی اهمیت زیادی در ساختمان دارند.

البته در ساختمان های تک طبقه نیز می ‌توان از این اسکلت ‌ها استفاده کرد.

نصب اسکلت فلزی، دقت و دانش کافی می ‌خواهد و نیاز به تجربه و مهارت دارد.

چون تمام نکات مهندسی شده هنگام طراحی با نصب صحیح اسکلت فلزی عمل می ‌کنند واگر این کار به‌ درستی انجام نشود این محاسبات و نتیجه آن نیز تغییر خواهد کرد.

مجموع:: برچسب‌ها: تپکو , ساخت اسکلت فلزی ,
:: بازدید از این مطلب : 173
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 16 دی 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : hi

شاید در نگاه اول این طور به ذهن برسد که چه نیازی به اصول طراحی سوله وجود دارد؟ یک مثل قدیمی است که می گوید، «قانون بد بهتر از بی قانونی است». این مثل را می توان به تمام حوزه ها تسری داد و حوزه ساخت و ساز نیز از آن مستثنی نمی شود. حتی تصور اینکه هیچ قاعده و قانون خاصی در حوزه ساخت و ساز وجود نداشته باشد و سوله سازان به صورت سلیقه ای اقدام به ساخت سوله کنند، غیر قابل تحمل است.

لذا به این جمع بندی می توان رسید که وجود یک وحدت رویه در حوزه طراحی سوله که از سوی تمام سازندگان سازه های فولادی رعایت می گردد، علاوه بر تضمین سلامت فنی خروجی ها، یکپارچگی ساختاری و هارمونی ظاهری را نیز حفظ خواهد نمود؛ چیزی که از آن تحت عنوان اصول طراحی سوله یاد می شود.

حرفه ای ها اصول طراحی سوله را تدوین می کنند!

درست است که آیین نامه ها از سوی مراجع نظارتی ذیربط صادر شده و همگان ملزم به رعایت آن هستند، اما این موضوع هیچ منافاتی با طراحی حرفه ای، اعمال نظر و سلیقه طراح ندارد. در واقع اصول طراحی سوله را می بایست منطبق بر دستورالعمل های تجویز شده از سوی نهادهای ناظر بر ساخت سوله تدوین نمود و در این بین، جا برای بروز خلاقیت و اعمال سلیقه بسیار است. بدین ترتیب ضمن پایبندی حداکثری به قوانین حاکم بر حوزه ساخت و ساز نیز می توان اثربخشی و عملکرد درخشانی در طراحی سوله داشت.

اساسی ترین اصول طراحی سوله

سوله یک سازه صنعتی محسوب می شود و بر همین اساس، روح یک بنای مرتبط با صنعت را باید در طراحی آن حفظ نمود. اصول طراحی سوله را به دو دسته اصول مبتنی بر معماری و اصول مبتنی بر عمران می توان تقسیم نمود. دسته اول به مواردی اشاره دارند که جلوه و وجهه سازه و صلابت بنا را مد نظر دارند و در این بین، از یک نگاه هنری و زیبایی شناختی نیز تبعیت می کنند. مضاف بر این، یک ارزیابی فضا و توجه به تطابق محیطی نیز بر اصول معماری سوله همواره حاکم می باشد که به نوعی، پیش فرض کار طراحی سوله به شمار می آید.

در سوی مقابل و در کفه دیگر اصول طراحی سوله، اصول عمرانی قرار می گیرند که صرفاً بر بایدها و نبایدهای حوزه ساخت سازه های بزرگ متمرکز هستند و در کنار آن، نگاه ویژه ای به بهینه سازی اقلام مصرفی و کاهش ضایعات نیز دارند. بر هم کنش این دو نگاه متمایز اما مکمل است که منجر به تولید خروجی دقیق و بی نقصی تحت عنوان سوله استاندارد خواهد شد.

نقش نرم افزارهای کامپیوتری در طراحی سوله

از انقلاب صنعتی به این طرف، توسعه خاصی در حوزه های طراحی و ساخت در تمامی عرصه ها اتفاق افتاد؛ از این تحول با لفظ CAD/CAM یاد می شود و به معنای آن است که هم طراحی قطعات و هم ساخت آنها با کمک کامپیوتر می بایست به انجام برسد تا روح مدیریت کیفیت فراگیر در تمام فضای تولید جریان یابد. بدین ترتیب اصول طراحی سوله نیز همانند ساختمان، مبتنی بر رایانه شد تا علاوه بر طراحی نقشه قطعات در کامپیوتر، کلیه عملیات تولید نظیر برش کاری، خم کاری، جوشکاری و … نیز تماماً کامپیوتری شده و با دستگاه های CNC به انجام برسند.:: برچسب‌ها: تپکو ، ساخت اسکلت فلزی ,
:: بازدید از این مطلب : 165
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 3 دی 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : hi

اسکلت فلزی سازه ای می تواند سقف ، دیوارها و کف ساختمان های بسیار مقاوم و با دوامی را فراهم کند. اسکلت فلزی یک گزینه پایدار، مقرون به صرفه و سازگار است که می تواند تقریباً برای همه طرح های معماری و طیف گسترده ای از پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد. در این مقاله، انواع مختلف خدمات ساخت اسکلت سازه های فلزی برای سازه موجود را مورد مطالعه قرار خواهیم داد. سیستم قاب فولادی انتخاب شده برای یک پروژه باید براساس عرض ، ارتفاع ، مکان ، سقف و کاربرد آن باشد.

قاب اسکلت فلزی

قاب اسکلت فلزی

در قاب بندی و ساخت اسکلت فلزی، تیرها و ستون ها از تمام بارهای جاذبه پشتیبانی می کنند. فاصله نگهداری شده بین ستون ها به نیازها و عملکردهای سازه بستگی دارد. این تطبیق پذیری از ساخت و ساز به معنای منطقه ، از کف و سقف ساختمان به یک اندازه استاندارد محدود نمی شود.

سیستم های قاب بندی اسکلت ساخته شده از تیرها و ستون های فولادی که با استفاده از تجهیزات مناسب با دقت به هم متصل می شوند،  پشتیبانی عالی را از ساختمان ها ارائه می دهند. طراحان و کارگران ساختمانی با استفاده از انواع و تنظیمات اتصالات فولادی مختلف می توانند امنیت تیرهای فولادی به ستونها را تامین کنند. گزینه های محبوب در این نوع خدمات ساخت اسکلت فولادی، شامل اتصالات پیچ و مهره و اتصالات جوش داده شده می باشد.

اسکلت های فولادی دیواری برای تحمل بار

در این سیستم، فضای داخلی یا خارجی دیوار ساختمان، انتهای اعضای سازه را حمل می کند تا از سقف یا بارهایی که بر روی سقف است، پشتیبانی کند. کاربرد دیگر شامل استفاده از تیرهای فولادی به نام لنگه بر روی درها و پنجره ها است. اساساً، دیوار تحمل کننده بار باید به اندازه کافی محکم باشد تا نه تنها واکنش ها و بار عمودی بلکه هرگونه بار افقی تحمیل شده را نیز تحمل کند. به طور معمول، این سیستم برای ساختمان های کم ارتفاع به خوبی کار می کند.

 

برای ثبت سفارش ساخت اسکلت فلزی ، می توانید با متخصصان سایت تپکو تماس بگیرید.

 

منبع : تپکو:: برچسب‌ها: تپکو , ساخت اسکلت فلزی ,
:: بازدید از این مطلب : 181
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 24 آذر 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : hi

دیوار باربر یا دیوار حمل بار ، دیواری است که برای حمایت از سایر عناصر ساختمانی در یک سازه ساخته می شود و همچنین وزن سازه نیز را تحمل می کند. یک دیوار تحمل کننده با رساندن وزن خود به یک سازه پی ، وزن عناصر بالای دیوار را که بر روی آن قرار گرفته است تحمل می کند و بتن، بلوک ها یا آجرها بیشترین مصالح مورد استفاده برای ساخت دیوارهای متحمل در ساختمان های بزرگ هستند.

ویژگی های اصلی دیوار حمل بار

ویژگی های اصلی دیوار تحمل کننده با عبارت اند از:

 • این دیوار یک عنصر ساختاری است که میتواند بار و سنگینی سقف و طبقات فوقانی، یا به طور وزن یک خانه را تحمل کند.
 • این دیوارها به پایه یا سایر اعضای اسکلت، بارها را تا انتها منتقل می کنند.
 • این دیوارها می توانند از اعضای سازه مانند تیر و دیوارها در طبقات فوق پشتیبانی کنند.
 • این دیوار برای حمل بار عمودی طراحی شده است، که به آن دیوار تحمل کننده می گویند.
 • در هر طبقه ، این دیوارها به طور معمول بیش از یکدیگر هستند و می توانند به عنوان یک دیوار خارجی یا داخلی استفاده شوند.
 • دیوارهای کف یا خط الراس این دیوارها اغلب عمود خواهند بود.
ویژگی های اصلی دیوار حمل بار

مزایای دیوار حمل بار

مزایای دیوار تحمل کننده عبارت اند از :

 • ساختار دیوار حمل بار بسیار با دوام است.
 • سازه های دیواری باربر مقاومت بالایی در برابر آتش دارند.
 • برای این نوع ساخت و ساز ، آماده سازی یا ساخت پیش ساخته مورد نیاز نیست.
 • برای ساخت و ساز دیوار بنایی ، ابزار و تجهیزات ساده و ارزان هستند.

معایب دیوار حمل بار

معایب دیوار تحمل کننده عبارت اند از :

 • در حین عمل زلزله ، ساختار دیوار باربر عملکرد بدی دارد و اگر در تاریخچه فاجعه های زلزله گذشته بررسی شود، بیشتر سازه های فروریخته ساختمان های بنایی باربر هستند.
 • به نیروی کار بیشتری احتیاج دارد.
 • ساخت ساختار دیوار حمل آهسته است.
 • ویژگی های عایق حرارتی دیوار حمل بار بسیار کم است.

انواع دیوار حمل بار

شش نوع اصلی دیوار تحمل کننده وجود دارد که در زیر آورده شده است.

 • دیوار پیش ساخته بتنی
 • دیوار حائل
 • دیوار بنایی
 • دیوار داربست فلزی تحمل بار قبل از پانل
 • دیوار آجری مهندسی
 • دیوار سنگی

دیوار بتنی پیش ساخته

دیوار بتنی پیش ساخته به دلیل دوامی که دارد، شناخته شده است و از مقاومت بالاتری برخوردار است. نصب دیوار بتونی پیش ساخته آسان است و از حفاظت عالی برخوردار است.

با ریختن بتن در قالب دیواری قابل استفاده مجدد، دیوارهای بتونی پیش ساخته، ساخته می شوند و سپس در یک محیط کنترل شده، پخت شده و به محل ساخت منتقل می شوند.

مشخصات

دیوارهای بتونی پیش ساخته از مشخصات زیر برخوردار هستند:

 • مقاومت حرارتی
 • محافظت در برابر رطوبت
 • ایمنی در برابر آتش
 • ماندگاری بالا
 • قابلیت نگهداری بالا

دیوار حائل

دیوار حائل دارای مزایای زیادی مانند محافظت از مناطق در برابر خیس شدن و کاهش فرسایش می باشد و از دیواره نگهدارنده پشتیبانی می کند و به این دیوار، دیوار پوشش  یا دیوار نگهدارنده نیز گفته می شود.

برای مقاومت در برابر فشار جانبی زمین یا مانع شدن از مواد و مصالحی که در خاک وجود دارد، دیوار حائل طراحی و ساخته می شود.

انواع مختلفی از دیوارهای نگهدارنده  وجود دارند از جمله:

 • دیوار نگهدارنده جاذبه
 • دیوار نگهدارنده گهواره
 • دیوار حائل کنسول
 • و غیره

دیوار بنایی

دیوار بنایی

دیوار بنایی، معماری نامحدودی را فراهم می کند و بادوام ترین قسمت هر سازه است و دوام مقاومت را فراهم می کند.

برای کنترل دما در فضای باز و داخلی ، دیوار بنایی نیز به آن کمک می کند و همچنین مقاومت در برابر آتش را افزایش می دهد. سختی جانبی دیواره بنایی بسیار کم است.

دیوارهای داربست فلزی تحمل بار قبل از پانل

دیوارهای داربست فلزی تحمل بار قبل از پانل

برای ساخت روکش دیوارهای خارجی ، از دیوارهای داربست فلزی تحمل بار استفاده می شود و فلز می تواند آلومینیوم ، فولاد ضد زنگ و مس باشد.

دیوارهای داربست فلزی تحمل بار، از جاذبه ، باد و لرزه  پشتیبانی می کنند.

دیوار آجری مهندسی

دیوار آجری مهندسی

دیوار آجری مهندسی از بلوک های تیرچه پیوند دو سر باز استفاده می کند و با استفاده از قالب ساخته می شود.

برای بهبود عملکرد فنی و ساختاری یک دیوار یا ساختمان ، آجرهای مهندسی به طور خاص ساخته می شوند و برای بهبود نمای ساختمان از نظر عملی کاربرد بیشتری دارند.

در ساخت و سازهایی که مقاومت در برابر آب و یخ زدگی مهم است ، از آجرهای مهندسی در چنین ساختاری استفاده می شود و از طریق بالا به پایین روی هم ساخته می شوند، آجرهای مهندسی دارای یکدست صاف با سوراخ هستند. در رنگ های آبی یا قرمز به طور گسترده ای در دسترس هستند و با شکل یکنواخت قابل شناسایی هستند.

دیوار سنگی

دیوار سنگی

به عنوان یک سازه سنگی ، دیوار سنگی و مانند ساختمانی سنگ تراشی است و ساختار ساختمان را فراهم می کند و منطقه ای را محصور می کند.

دیوارهای سنگی توسط سنگ و ملات یا بدون ملات ساخته می شوند که به عنوان دیوار خشک شناخته می شود و بیشتر از این دیوارها برای مصارف بیرونی استفاده می شود.

برای کسب اطلاعات و مشورت با متخصصان تپکو می توانید در هر لحظه و زمانی تماس بگیرید.

 

منبع : تپکو:: برچسب‌ها: تپکو , اسکلت , فلزی , ساخت ,
:: بازدید از این مطلب : 179
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 12 آذر 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : hi

ساختمان سازی بدون شک از بزرگترین صنایع هر کشوری به حساب می‌آید و تقریبا تمام صنایع دیگر به این موضوع وابستگی دارند. اهمیت بالای این صنعت باعث می‌شود روش‌های ساخت و ساز نیز به سرعت پیشرفت کنند و برای هر موقعیت، راه حل متفاوت و مناسبی وجود داشته باشد.

 

یکی از این اختلاف در روش‌ها، ساخت ساختمان اسکلت ساختمان بوسیله بتن یا فولادی است که به ان اسکلت بتنی یا فولادی می‌گویند. انی سصازه‌ها تفوات‌های بسیاری با یکدیگر دارند و در شرایط متفاوت انتخاب بین آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله به بررسی تفاوت اسکلت فولادی و بتنی پرداخته‌ایم و بعد از مقایسه این 2 نوع اسکلت ساختمان، معایب و مزایای هر کدام را شرح خواهیم داد.

 

اسکلت فلزی بهتر است یا بتنی؟

 

یکی از قدیمی‌ترین عناصری که بعد از چوب، مورد استفاده بشر قرار گرفت فلز بود و یکی از پرکاربردترین فلز در ساختمان‌سازی، آهن است.

در گذشته و در ساخت اسکلت های فلزی از چدن استفاده می‌کردند، اما از آنجایی که استفاده از فولاد باعث می‌شد تا سازه ترک برندارد، به مرور چدن جای خود را به فولاد داد. اما فولاد مزایای دیگری مثل خم‌پذیری، شکل پذیری، مقاومت بالا، جوش پذیری و... هم داشت که باعث شد جای چدن را بگیرد.

 

این اسکلت‌ها بر اساس باری که بر آن‌ها وارد می‌شوند، در سه دسته جای می‌گیرند:

 1. ستون‌های وسط که بار کل ساختمان را روی دوش خود دارند.
 2. ستون‌های کناری که می‌توانند نصف بار ساختمان را تحمل کنند.
 3. ستون‌های گوشه که می‌توانند یک‌چهارم بار ساختمان را تحمل کنند.

 

و اما اسکلت‌های بتنی:

می‌توان گفت یکی از جدیدترین سازه‌هایی که در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بتن و بتن‌آرمه است و اگر بخواهیم تعریفی کلی از تفاوت این دو ارائه کنیم، باید اینطور بگوییم که:

بتن معمولی از سنگدانه های ریز و درشت و ماده‌ای چسبنده که معمولا سیمان است تشکیل می‌شود.

درحالی که در ساختار بتن آرمه میلگردهای فولادی هم اضافه می‌شوند. همین اضافه شدن میلگردها باعث می‌شود تا مقاومت کششی بیشتر شود، اما با توجه به قیمت‌ها و البته با توجه به قیمت آهن آلات، باید یکی از این سه سازه را انتخاب کرد.

 

1

 

مقایسه هزینه اجرای اسکلت فلزی و اسکلت بتنی

 

برای محاسبه هزینه اجرای پروژه‌هایی که با این دو اسکلت کار می‌شوند باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت و با توجه به نوسانات قیمت در ایران، ‌نمی‌توان قیمت دقیقی برای آن در نظر گرفت. اما به طور کلی می‌توان عوامل زیر را در نظر گرفت و بر اساس یکسری فرمول‌ها به صورت حدودی، هزینه‌ها را محاسبه کرد.

 

 • مدت زمان اجرای پروژه: با توجه به اینکه معمولا جوشکاری اسکلت فلزی در فضایی خارج از فضای پروژه انجام می‌شود و مزاحمتی را برای پروژه ایجاد نمی‌کند، بنابراین می‌تواند همزمان با کارهای مربوط به پی ساختمان انجام شده و مدت زمان اجرا را کاهش دهد. همچنین اسکلت فلزی در محل سریع‌تر نصب می‌شود و وقت را برای کارهای بعدی، زودتر آزاد می‌کند.
 • دستمزد اجرا: معمولا محاسبه دستمزد برای اجرای اسکلت فلزی بر اساس وزن صورت گرفته و با توجه به کیفیت جوشکاری که در نقشه ساختمان محاسبه شده، متغییر است. اما محاسبه دستمزد برای اجرای آرماتوربندی و قالب‌بندی اسکلت بتنی بر اساس متر است.
 • میلگرد و آهن آلات: برای اجرای هر متر مربع از ساختمان اسکلت بتنی حدود 45 کیلوگرم میلگرد و برای اجرای اسکلت فلزی حدود 85 تا 130 کیلوگرم آهن لازم است و باید بر اساس قیمت روزانه میلگرد و آهن که متغییر است، محاسبه شود.

 

3f80b8039824f5103b575c27549df35eed27

 

 • بتن مصرفی: هر اسکلتی که اجرا کنید، باز هم نیاز به خرید بتن دارید.
 • کاهش میزان فضای خروجی: معمولا اجرای اسکلت بتنی، فضای بیشتری از ساختمان را اشغال کرده و همین موضوع باعث می‌شود در کل، متراژ خروجی ساختمان کمتر باشد.

نکته: در شرایطی که نوسانات قیمتی بازار زیاد است، مدت زمان اجرای پروژه تاثیر بسیار زیادی روی قیمت تمام شده هر مترمربع از ساختمان دارد.

 

مقاومت اسکلت فلزی و اسکلت بتنی در برابر زلزله

 

همیشه این سوال در ایران مطرح بوده که کدام سازه‌ در برابر زلزله مقاومت بیشتری نشان می‌دهد و گمانه‌زنی‌های مختلفی در این رابطه وجود دارد. برخی معتقدند که سازه فلزی مقاومت بیشتری دارد و برخی دیگر اعتقاد دارند که سازه بتنی مقاومت بیشتری دارد.

 

در این میان عده‌ای دیگر از کارشناسان صنعت ساختمان معتقد هستند که نوع سازه در بحث مقاومت ساختمان تاثیری ندارد و عوامل دیگری مثل نوع اتصالات، نوع مصالح ساختمانی، نما، دیوارها، پنجره‌ها، پی ساختمان و... هم تاثیر به‌سزایی دارند. از همین‌رو به یکسری موارد اشاره می‌کنیم و تصمیم‌گیری درباره نوع سازه را به شما واگذار می‌کنیم. برای مثال:

 

 1. از آن‌جایی که استفاده از آهن به جای بتن، سبک‌تر است، برخی کارشناسان پیشنهاد می‌کنند برای سازه‌های بلند از فولاد استفاده شود.
 2. میلگرد باید برای سال‌های طولانی دچار مشکل نشود و زنگ نزند. در حالی‌که معمولا بعد از حدود 50 سال خواص خود را از دست می‌دهند و باعث می‌شوند مقاومت سازه بتنی کاهش یابد و با یک زلزله خفیف فرو ریزد.
 3. سازه‌های فلزی به مرور زمان دچار مشکل نمی‌شوند و مقاومت خود را از دست نمی‌دهند.
 4. برخی کارشناسان پیشنهاد می‌کنند اگر قصد دارید به سراغ آهن بروید و از قیمت روز تیرآهن مطمئن هستید، به سمت اتصالات پیچ و مهره‌ای بروید. زیرا این اتصالات یکپارچه‌تر هستند و با درصد بیشتری می‌توان مطمئن بود که به راحتی از هم جدا نشده و در نهایت سازه کمتر حرکت کرده و جدا نمی‌شود.

 

2387297

 

مقدار آهن مصرفی در اسکلت فلزی

 

مقدار آهن مصرفی بستگی به موارد مختلفی دارد که یکی از این موارد، نوع مهاربندی است که در سازه استفاده می‌شود تا نیروهای ناشی از زلزله را کاهش دهد. اما به طور کلی می‌توان در قالب موارد زیر، میزان حدودی آهن مصرفی را به صورت سرانگشتی محاسبه کرده و ساخت‌ و ساز را با توجه به این موارد شروع کرد.

 

 1. برای سازه‌هایی که دارای مهاربندی هم‌مرکز یا غیرهم‌مرکز هستند، اگر وزن آرماتورهای سقف را محاسبه نکنیم، بین 45 تا 70 کیلوگرم آهن برای هر متر مربع لازم است.
 2. اگر سازه با قاب خمشی بوده و وزن آرماتورهای سقف را محاسبه نکنیم، برای نوع متوسط آن بین 65 تا 105 کیلوگرم و برای نوع ویژه آن بین 70 تا 115 کیلوگرم آهن برای هر مترمربع لازم است.
 3. برای سازه‌هایی که دارای سیستم قاب دوگانه یا ترکیبی هستند، نمی‌توان مقدار نسبتا دقیقی در نظر گرفت ولی حدود 70 تا 120 کیلوگرم برای هر متر مربع لازم است.

 

البته علاوه بر مواردی که گفته شد، مقداری آهن نبشی هم برای اتصالات نمای ساختمان نیاز است و محاسبه قیمت آن هم کاملا بستگی به قیمت پروفیل آهن دارد.

 

2533542 - Copy - Copy

 

مقدار بتن مصرفی در اسکلت بتنی

 

برای اجرای هر مترمربع اسکلت بتنی، نیاز به 800 کیلوگرم تا یک تُن بتن دارید ولی محاسبه قیمت تمام شده این مقدار بتن به عوامل مختلفی از جمله عوامل زیر بستگی دارد:

 

 1. عیار سیمان: مقدار سیمانی که در هر مترمکعب بتن استفاده می‌شود و با مقاومت نهایی بتن رابطه مستقیم دارد. مهم‌ترین عامل، عیار است و بتن را بر حسب عیار آن نامگذاری می‌کنند.
 2. نوع سنگدانه مصرفی: عناصری که حدود 70 درصد از حجم بتن را در برمی‌گیرند و نمی‌توان برای کاهش هزینه‌های تمام شده ساختمان، به راحتی نوع سنگدانه‌ها را تغییر داد.
 3. نوع و ریزی سیمان مصرفی: با توجه به دمای هوا، عجله برای بازکردن قالب‌های بتن، اهمیت مقاومت سازه و... معمولا یکی از انواع سیمان نوع یک تا پنج را به کار می‌برند.
 4. افزودنی‌ها: موادی غیر از سیمان، سنگدانه، آب و الیاف که به بتن اضافه می‌شوند تا برخی موارد از جمله نوع سیمان مصرفی را اصلاح کنند. اما استفاده از آن‌ها به شروط زیادی از جمله نظارت دستگاه‌های نظارتی بستگی دارد.
 5. و...

 

مقایسه کاربردهای سازه‌های فلزی و بتنی

 

همیشه انتخاب بین سازه‌های فلزی و بتنی سخت بوده و بستگی به کاربردها، مزایا و معایب هر کدام دارد. اما این انتخاب باید با توجه به یکسری موارد صورت گیرد که در ادامه به طور خلاصه به هر یک از آن‌ها می‌پردازیم:

 

شرایط آب و هوایی: در شرایط آب و هوایی مرطوب و شهرهایی که بارندگی زیادی را در سال تجربه می‌کنند، انتخاب سازه فلزی پیشنهاد نمی‌شود. چرا که احتمال زنگ‌زدگی و خوردگی، افزایش می‌یابد.

 

 1. زیربنا و فضای موجود: اگر فضای زمین کم باشد، بهتر است از سازه فلزی استفاده شود. زیرا سازه‌های فلزی مساحت کمتری را برای خود اشغال می‌کنند و باعث می‌شوند فضای قابل استفاده برای ساکنین بیشتر شود.
 2. جنس خاک منطقه: یکی از مواردی که اهمیت جنس خاک منطقه را دوچندان می‌کند، وجود یون سولفات درون آن است. یونی که باعث آسیب به میلگرد موجود در بتن شده و آن را ضعیف می‌کند.
 3. پایداری در برابر آتش‌سوزی: اسکلت‌های بتنی در برابر آتش‌سوزی مقاومت بیشتری داشته و می‌توانند یک تا شش را مقاومت کنند.
 4. سهولت در اجرا: سهولت اجرا در اسکلت فلزی به دو دلیل بهتر است. اول اینکه ساخت قسمتی از اسکلت در خارج از فضای پروژه انجام می‌شود و دوم در محل پروژه سریع‌تر نصب می‌شود.
 5. خواص ارتجاعی سازه: اسکلت فلزی بیشتر از اسکلت بتنی می‌تواند نیروهای کششی را تحمل کند.
 6. ارزش: از آن‌جایی که میزان فلز مصرفی در اسکلت فلزی بیشتر است، اگر ساختمان به مرور زمان فرسوده شده و نیاز به تخریب داشته باشد، از ارزش بیشتری برخوردار بوده و هزینه‌های تخریب آن کمتر است.
 7. کنترل کیفیت: این موضوع در سازه‌های فلزی و از آنجا که در یک مرکز و تحت نظارت دقیق انجام می‌پذیرد دقیق‌تر است. اما در سازه‌های بتنی در محل پروژه صورت می‌گیرد و بخشی از کنترل کیفیت زمانی صورت می‌گیرد که کار انجام شده است و تخریب هم هزینه زیادی دارد.

 

البته ناگفته نماند که تست جوش در سازه فلزی هزینه زیادی داشته و همین موضوع باعث می‌شود تا اتصالات ضعیف‌تری صورت گیرد. هرچند که این نگرانی هم با اتصالات پیچ و مهره‌ای تا حدودی برطرف می‌شود.

 

مزایای ساختمان‌های پیچ و مهره‌‌ای

 

همان‌طور که اشاره شد ساختمان‌های پیچ و مهره‌ای مزایایی دارند که باعث می‌شوند تا حد زیادی نگرانی‌ها در مورد اتصالات سازه‌های فولادی کمتر شود. اما این مزایا چیست؟

 

 1. نیازی به جوشکاری ندارند و همین موضوع باعث می‌شود تا سرعت اجرا باز هم افزایش یابد. البته در برخی موارد علاوه بر پیچ و مهره، جوشکاری هم انجام می‌شود.
 2. سر و صدای کمتری ایجاد می‌کنند و همسایه‌ها را در طول اجرای پروژه اذیت نمی‌کنند.
 3. این سازه‌ها را می‌توان به راحتی باز کرد و در مکانی دیگر، دوباره نصب کرد. همین راحتی در نصب، باعث می‌شود تا در مواقعی که بحران‌هایی مانند سیل و زلزله اتفاق افتاده است، سازه را به طور کامل در شهری دیگر ساخته و به شهر بحران زده منتقل کرد.
 4. به جهت عدم استفاده از جوش و باز شدن جوش‌ها در حرارت بالا، مقاومت بیشتری در برابر آتش‌سوزی دارند.
 5. در محیط‌های شلوغ مثل خیابان‌ های پررفت و آمد راحت‌تر اجرا می‌شوند.
 6. در سازه‌‌های پیچ و مهره‌ای امکان زنگ زدگی و خوردگی به دلیل رنگ‌آمیزی در کارخانه و استفاده از رنگ غنی شده با روی کمتر است و تقریبا می‌توان گفت که هیچ جایی از سازه باقی نمی‌ماند که رنگ نشده باشد.
 7. برای نصب نیازی به برق و دستگاه جوش ندارند و باز هم بخشی از هزینه‌ها که مربوط به دستگاه‌های تامین برق می‌شوند را کاهش می‌دهند.

سخن پایانی

 

تفاوت‌ اسکلت فولادی و بتنی در مقاله بالا مورد بررسی قرار گرفت و مزایا و معایب هرکدام به صورت مختصر ذکر شد. البته در نظر داشته باشید که در بسیاری از موارد، فاکتورهای ذکر شده در نظر گرفته نمی‌شوند؛ به عنوان مثل در زمانیکه محدودیت بودجه برای اجرای پروژه وجود دارد، تنها گزینه موجود اسکلت فلزی است و طراحان برای بهینه سازی هزینه‌های ساخت باید این نوع سازه را انتخاب کنند.

باید اضافه کنیم تنها نباید به فاکتورهای ذکر شده در مقاله بالا بسنده کرد و اهمیت بالایی دارد که در هنگام انتخاب اسکلت فلزی یا بتنی از تجربه و دانش کافی برخوردار باشیم تا سازه متناسب با شرایط طراحی شود.:: برچسب‌ها: تپكو ، اسكلت ، ساخت ، فلزي ,
:: بازدید از این مطلب : 264
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 4 آذر 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : hi

سیستم های سازه ای از دو قسمت تشکیل شده است: سیستم باربر اعضای قائم و سیستم باربر اعضای جانبی. در ابتدای کار بدون بررسی هیچ گونه جنبه علمی می توان گفت که هر سیستم باربر سازه ای از هردو قسمت تشکیل شده است اما گاهی با ترکیب چند سیستم مثل سیستم قاب خمشی با سیستم مهاربندی می توانیم نتایج بهتری بگیریم.

سامانه های باربر قائم در سیستم باربر سازه ای

درهر سیستم باربر سازه ای اعضای باربرقائم از طریق 4 عملیات یک بار ثقلی را دفع می کنند.

1-در مرحله اول بارهای قائم به سقف ها وارد می شود.

2-در مرحله دوم بارهای وارده ازطریق سقف ها به شاهتیرها منتقل می شود.

3-درمرحله سوم که شاهتیرها بارهای ثقلی را از سقف گرفته به دو سرتکیه گاه خود یعنی محل حضور ستونها منتقل

می کنند.

4-در مرحله چهارم ستون ها بارها را از محل اتصال تکیه گاه های شاهتیرها می گیرند و در نهایت به شالوده ها منتقل

می کنند.

سامانه های باربر جانبی درسیستم باربرسازه ای

سامانه باربر جانبی قسمتی از کل سازه است که برای تحمل بارهای جانبی ناشی از باد و زلزله به کارگرفته می شود. در ساختمان های بلند اسکلت فلزی مرکب ازتیر و ستون، استحکام و مقاومت آنها درمفابل نیروهای جانبی (باد و یا زلزله) بستگی به درجه گیرداری اتصالات تیر و ستونشان دارد.

اگر اتصالات بین تیر و ستون طوری مستحکم باشند که زاویه میان آنها تغییر نکند، ساختمان می تواند نیرو های جانبی را تحمل کند و از حالت شاقولی خارج نشود. اگر گیرداری بین تیر و ستون موجود نباشد و یا مثل اتصالات نزدیک به مفصلی باشد با وارد شدن نیروهای جانبی، زاویه بین تیر و ستون ها تغییر خواهد کرد و ساختمان به یک طرف متمایل می شود. واضح است که در این وضع، حالت تعادل پایدار نیست و سرانجام به خرابی ساختمان منجرخواهد شد.

قاب خمشی چیست؟

قاب خمشی به سیستمی می گویند که از تیر و ستون و اتصالات تشکیل شده است. هنگامی که از قاب های خمشی صحبت می کنیم باید به این نکته دقت کنیم که اتصالات صلب می باشد و همچنین تکیه گاه ها گیردار می باشند.


معایب و مزایای سیستم باربر قاب خمشی

به طور کلی میتوانیم بگوییم که این سیستم منحصر به فرد دارای معایب و حسن های متفاوتی می باشد که به ترتیب شامل موارد زیراست:

1-آزادی عمل بالا در معماری

2-انعطاف پذیری مناسب

3-مناسب تا 25 طبقه

4-اتصالات سنگین و پیچیده

5-بالا رفتن وزن سازه

6-هزینه بالا

7- تغییرمکان های جانبی زیاد (دریفت)


انواع سیستم های قاب خمشی

قاب های خمشی در طیف گستره باعت استهلاک انرژی جریان می شوند اما مسئله مهم، رفتار این قاب های خمشی با توجه به میزان استهلاک انرژی جریان است. به طور کلی می توان گفت که این سیستم قاب گونه به سه دسته معمولی، متوسط و ویژه تقسیم می شود که در زیر به توضیحی ازهرکدام می پردازیم:

سیستم قاب خمشی معمولی

قاب خمشی معمولی به قابی اطلاق می شود که اجزای تشکیل دهنده آن دارای آن چنان جزئیاتی است که تغییرشکل های فراارتجاعی اندکی را در برابر زلزله طرح از خود نشان بدهد.

سیستم قاب خمشی متوسط

قاب خمشی متوسط به قابی اطلاق می شود که در برابر نیروهای جانبی زلزله بتواند، تغییر شکل های فرا ارتجاعی محدودی را تحمل کند. در طراحی این قاب ها سعی بر آن است که در یک یا دو انتهای تیر، در خارج از محدوده اتصال تیر به ستون، مفصل های پلاستیک تشکیل شوند. مفاصل پلاستیک دارای ظرفیت دورانی به حدی باشند که دوران نظیر تغییرمکان جانبی نسبی طبقه حداقل به 2/0 رادیان باشد که حدود 1/0 رادیان آن در ناحیه فرا ارتجاعی برسد.

سیستم قاب خمشی ویژه

قاب خمشی متوسط به قابی اطلاق می شود که در برابر نیروهای جانبی زلزله بتواند، تغییر شکل های فرا ارتجاعی قابل توجهی را تحمل کند. در طراحی این قاب ها سعی بر آن است که در یک یا دو انتهای تیر، در خارج از محدوده اتصال تیر به ستون، مفصل های پلاستیک تشکیل شوند و مفاصل پلاستیک دارای ظرفیت متناظرتغییر مکان جانبی نسبی طبقه حداقل به 4/0 رادیان باشد که حدود 3/0 رادیان آن در ناحیه فرا ارتجاعی برسد.:: برچسب‌ها: تپکو , اسکلت , فلزی , ساخت ,
:: بازدید از این مطلب : 269
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 24 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : hi

صنعت ساختمان یکی از مهم ترین صنایع در کشور است که با پیشرفت علم و تکنولوژی و پر رنگ شدن اهمیت آن روز به روز شاهد نظارت بیشتر بر طراحی و اجرای سازه های مختلف هستیم. هر چه سرمایه گذاری و نظارت بر این صنعت بیشتر باشد، شاهد رشد و شکوفایی بیشتری خواهیم بود. همانطور که می دانید بنیادی ترین بخش هر سازه، اسکلت آن است، از این رو همواره توجه ویژه بدان معطوف می گردد. اسکلت ساختمان باید از دوام و استحکام کافی برخوردار باشد تا در برابر عوامل و فشارهای مختلف پا برجا باقی مانده و ایمنی ساختمان را تضمین کند.

در حال حاضر ساختمان ها در کشور به دو روش اسکلت فلزی و اسکلت بتنی ساخته می شوند که انتخاب هر کدام از این دو روش به فاکتورهای متعددی نظیر منطقه آب و هوایی، میزان بودجه، شرایط و کیفیت اجرا، مسائل فنی سازه و … مرتبط است و تشخیص آن بر عهده مهندسین باتجربه می باشد. مهندسین و کارفرمایان با بررسی عوامل مختلف نوع اسکلت بندی بنا را تعیین می کنند. در این نوشته از ساختمانچی به معرفی و بررسی معایب و مزایای اسکلت فلزی ساختمان می پردازیم. با ما همراه باشید.

اسکلت فلزی از گذشته های دور تا امروز در ساختمان ها اجرا می شود و مقاومت بالای آن در برابر عوامل مختلف باعث شده این نوع اسکلت بندی در اکثر سازه ها و ساختمان ها به چشم بخورد. اسکلت فلزی همانطور که از نامش پیداست با استفاده از مقاوم ترین متریال یعنی فولاد ساخته می شود. پیشینه اجرای این روش در بحث ساخت و ساز بسیار طولانی است. در اوایل این سازه ها را با استفاده از چدن می ساختند اما با گذشت زمان چدن جای خود را به آهن چکش خوار داد و امروزه تنها از فولاد در اجرای این سازه استفاده می شود. از این رو اسکلت فلزی این روزها با نام اسکلت فولادی نیز شنیده می شود.

 

در اجرای اسکلت فلزی از تیر، ستون و فولاد استفاده می شود. در این سازه ها نحوه قرارگیری ستون ها به شکل عمودی و افقی است، از این رو آن ها از تعادل نسبی برخوردار هستند. تمام مراحل کنترل کیفیت اسکلت فلزی تحت نظارت قرار می گیرند، به همین دلیل می توان گفت این سازه، اسکلتی مقاوم و قابل اطمینان برای ساختمان در نظر گرفته می شود.

از جمله مزایای این نوع اسکلت بندی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • اسکلت فلزی از جمله سازه هایی است که در شهرهای مختلف خصوصاً شهرهای بزرگ مورد توجه قرار می گیرد زیرا امکان استفاده از آن در شلوغ ترین مکان ها وجود دارد.
 • کیفیت سازه با استفاده از اسکلت فلزی بالا رفته و میزان پرتی مصالح به میزان قابل توجه کاهش می یابد.
 • وزن اسکلت فلزی در مقایسه با اسکلت بتنی کمتر است، به همین دلیل وزن ساختمان با اجرای این نوع اسکلت بندی کاهش می یابد.
 • خواص این نوع اسکلت در تمام قسمت های آن یکنواخت است و به دلیل نظارت دقیق بر تولید فولاد می توان نسبت به یکسان بودن ویژگی آن در تمام قسمت ها مطمئن بود.
 • ساختمان هایی که با اسکلت فولادی ساخته می شوند به مدت طولانی دوام خود را حفظ خواهند کرد.
 • سرعت اجرای اسکلت فلزی و نصب قطعات آن در مقایسه با اسکلت بتنی بالاتر است و در مدت زمان کمتری می توان این سازه را به اتمام رساند.
 • استحکام و مقاومت بسیار بالای قطعات اسکلت فلزی باعث شده از آن در سازه های مرتفع و مکان هایی که زمین آن سست است استفاده شود.
 • شکل پذیری فولاد بالاست و قدرت آن در برابر تحمل ضربه و نیروهای دینامیکی فوق العاده می باشد.
 • یکی از ویژگی های بارز اسکلت فلزی قابلیت مقاوم سازی آن است. برای مثال اگر به دلایل مختلف سازه مقاومت بالایی نداشته باشد می توان قطعات را با جوش یا پرچ کردن مقاوم نمود و قطعات جدید به آن افزود.
 • تیرها و ستون های اسکلت فلزی به نسبت اسکلت بتنی از سایز و حجم کمتری برخوردار هستند، از این رو در ساختمان های بتنی فضای مرده بیشتر از سازه های فلزی می باشد.
 • با استفاده از اسکلت فلزی می توان حجم فونداسیون را کاهش داد.
 • رفتار سازه فولادی در برابر انفجار در مقایسه با سازه بتنی بهتر است.
 • قطعات سازه فلزی را می توان مجدداً استفاده نمود، خصوصاً اگر با روش پیچ و مهره اجرا شده باشد.
 • فولاد از خاصیت ارتجاعی مناسب برخوردار است و نسبت به تنش های بزرگ مقاوم می باشد.
 • با اجرای اسکلت فلزی سطح زیر بنا را می توان افزایش داد.
 • استحکام سازه های فلزی در مقابل فشارهای ناشی از زلزله بالا است.
 • شکل پذیری، قابلیت جوشکاری و خم پذیری از ویژگی های منحصر بفرد فولاد است، از این رو اجرای اسکلت فلزی به نسبت اسکلت بتنی مزایای بیشتری در پی خواهد داشت.
 • در صورت ایجاد هر گونه عیب و ایراد در سازه فلزی می توان بدون تخریب و از بین رفتن آن در جهت تعمیر و رفع عیب اقدام نمود.
بخوانید!  معرفی ۷ معمار مشهور دنیا

معایب اسکلت فلزی به شرح زیر می باشند:

 • فولاد در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی ندارد، در نتیجه در اثر خوردگی قطعات ممکن است ابعاد آن ها کاهش یافته و به تعمیر و نگهداری نیاز پیدا کنند.
 • در اسکلت فلزی اصولاً تعداد قطعات فلزی زیاد اما ابعاد آن ها کوچک است، از این رو گرایش آن ها نسبت به کمانش یک عیب بزرگ محسوب می شود.
 • عدم جوشکاری مناسب قطعات و نظارت دقیق مهندسین ممکن است مقاومت سازه را با مشکل رو به رو کند.
 • در صورت افزایش دمای اسکلت فلزی به ۵۰۰ الی ۶۰۰ درجه، مقاومت و تعادل ساختمان به خطر می افتد.
 


:: برچسب‌ها: تپكو ، اسكلت ، ساخت ، فلزي ,
:: بازدید از این مطلب : 257
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 18 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : hi

انواع اسکلت فلزی معمولاً شامل ستون‌ های عمودی و تیرهای افقی هستند که به‌ وسیله میخ یا پیچ و مهره و یا جوش بهم متصل می‌ شوند. تیرهای فولادی افقی و ستون‌ های عمودی در  واقع اسکلت و ساختار اصلی ساختمان را شکل داده و قدرت آن را بالا می‌ برند. انواع اسکلت فلزی شامل اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ ای، اسکلت فلزی جوشی و اسکلت فلزی میخی است که در این مقاله قصد داریم دو نوع اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ ای و اسکلت فلزی جوشی را معرفی و بررسی کنیم. هرکدام از این اسکلت‌ ها کاربردهای خاص، مزایا و معایبی دارند که قرار است در این مقاله به این موارد هم پرداخته شود.

ساختمان اسکلت فلزی چیست؟

ساختمان اسکلت فلزی نوعی سازه است که برای ساخت انواع ساختمان‌ های ساده و بزرگ مثل گاراژ، ساختمان‌ های کشاورزی، سوله و انبار و ساختمان‌ های بلند چندین طبقه‌ ای مورد استفاده قرار می‌ گرفت. ولی اکنون استفاده از این سازه فلزی گسترده‌ تر شده و برای ساخت ادارات، کارخانجات، مدارس، ساختمان‌ های عمومی و منازل مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

انواع اسکلت فلزی دارای ویژگی‌ هایی از قبیل پایداری، مقرون‌ به‌ صرفگی، و مقاومت بالا هستند و به همین جهت گزینه خوبی برای بسیاری از پروژه‌ های مختلف عمرانی به شمار می‌ روند. انواع اسکلت فلزی مانند اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ ای و اسکلت فلزی جوشی در ادامه توضیح داده‌ شده‌ اند.

اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ ای

در این نوع اسکلت فلزی تمام ستون‌ ها و تیرهای فولادی از قبل در کارخانه و یا کارگاه تولید شده و بعد توسط کامیون و یا تریلی به محل ساخت‌ و ساز فرستاده می‌ شوند. در آنجا ستون‌ ها و تیرهای فولادی به‌ وسیله پیچ و مهره بهم متصل می‌ شوند و در نهایت اسکلت فلزی اولیه ساختمان را شکل می‌ دهند. اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ ای بهترین اسکلت فلزی در بین بقیه اسکلت‌ ها است. اندازه و سایز ساختارهای فولادی به‌ اندازه کامیون و یا تریلی بستگی دارند. طول یک کامیون معمولاً ۶ متر و طول یک تریلی بلند هم ۱۲ متر است.

سرعت ساختمان‌ سازی با اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ ای به‌ مراتب بیشتر از بقیه انواع اسکلت فلزی است. زیرا تنها کاری که نیاز است در محل ساخت‌ و ساز انجام شود آوردن تیر و ستون‌ های فولادی و پیچ و مهره کردن آن‌ هاست و تمام!

اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ ای نسبت به بقیه انواع اسکلت فلزی مورد قبول‌ تر است زیرا تمام ساختار‌های مورد نیاز ساختمان‌ سازی در کارخانه توسط ابزار صحیح و تحت شرایط کاری مناسب ساخته می‌ شوند.

کاربردهای اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ ای

اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ ای کاربردهای زیادی دارد. این سازه فلزی از پیش‌ ساخته، برای ساختمان‌ های بزرگ مثل آسمان‌ خراش که متراژ بالایی دارند مورد استفاده قرار می‌ گیرد. برای انجام پروژه‌ های بزرگ این‌ چنینی نیاز به‌ سرعت عمل بالا و دقت زیاد است و اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ ای این نیاز‌ها را برآورده می‌ کند. همچنین ساختمان‌ های بزرگ مثل همین آسمان‌ خراشی که مثال زدیم، اسکلت فلزی باید توان تحمل بار سنگین را داشته و به‌ اندازه کافی مستحکم باشد تا بتواند ساختمان را در شرایط مختلف سالم نگه دارد.

اگر کوچک‌ ترین خللی در ساخت اسکلت فلزی به وجود آید و یا به‌ اندازه کافی محکم نباشد و یا حتی در محل اتصال تیر و ستون‌ ها دقت کافی به عمل نیامده باشد، احتمال ریزش ساختمان در هر شرایطی وجود دارد که این امر یک فاجعه است. به این دلایل استفاده از اسکلت پیچ و مهره‌ ای قابل‌ قبول‌ تر از نوع جوشی است زیرا ایمنی کار را تا چندین برابر بالا می‌ برد.

اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ای نیز برای ساختمان‌ هایی که نقشه پیچیده‌ تری دارند بیشتر استفاده می‌ شود زیرا در این ساختمان‌ ها قطعات باید با دقت و به‌ اندازه برش بخورند و این امر در کارخانه میسرتر است.

مزایا و معایب اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ ای

اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ ای مزایا و معایبی هم دارد. البته بهترین اسکلت فلزی همان است که مزایای آن بیشتر از معایب آن باشند. قطعات این اسکلت در کارخانه تهیه می‌ شود و بنابراین در محل ساخت‌ و ساز ازدحام صورت نمی‌ گیرد، و یا حتی اگر ازدحام و سد معبری صورت بگیرد خیلی سریع جمع می‌ شود. از دیگر مزایای انواع اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ ای این است که چون قطعات در محل صحیح تهیه می‌ شوند، بنابراین متغیرهای مختلف مثل آب‌ و هوا تأثیری روی روند کار نمی‌ گذارند.

یکی از مهم‌ ترین معایب انواع اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ ای این است که اگر قطعات به‌ درستی تهیه نشده باشند، در محل اجرا و ساخت‌ و ساز اتصال آن‌ها با مشکل مواجه می‌ شود و از این‌ رو مرجوع کردن و از نو ساختن قطعات زمان زیادی را تلف خواهد کرد.

اسکلت فلزی جوشی

در انواع اسکلت فلزی جوشی همه مراحل کار در محل ساخت‌ و ساز انجام می‌ پذیرد. قطعات تیر و ستون‌ ها در محل ساخت‌ و ساز برش خورده و برای ایجاد شکل نهایی اسکلت فلزی این تیر و ستون‌ ها بهم جوش زده می‌ شوند.

برای ایجاد انواع اسکلت فلزی جوشی بهتر است جوشکارهای متخصص و کار آزموده استخدام شوند. زیرا اگر تیر و ستون‌ ها به‌ درستی جوش نخورند، تحت تأثیر شرایط آب‌ و هوا مثل رطوبت زیاد و یا حرارت بالا از هم باز شده و حتی ممکن است باعث ریزش کل ساختمان هم بشوند.

 

کاربردهای اسکلت فلزی جوشی

انواع اسکلت فلزی جوشی برای ساختمان‌ های کوچک‌ تر که متراژ کمتری هم دارند استفاده می‌ شوند. برای ساختمان‌ هایی که نقشه ساده‌ تری دارند تهیه اسکلت جوشی سریع‌ تر و مقرون به‌ صرفه‌ تر خواهد بود.

مزایای ساختمان اسکلت فلزی

به‌ طور کل ساختمان اسکلت فلزی دارای مزایای متعددی است که مهندسین را وا می‌دارد برای انواع ساختمان‌ ها به‌ جای اسکلت بتنی و چوبی از انواع اسکلت فلزی استفاده کنند.

تعدادی از مزایای ساختمان اسکلت فلزی را در اینجا با هم مرور می‌ کنیم.

 • ساختمان اسکلت فلزی به نسبت اسکلت بتنی سبک‌ تر است

ممکن است عجیب به نظر برسد ولی چگالی اسکلت فلزی کمتر از انواع دیگر اسکلت است و این امر حمل‌ و نقل را آسان‌ تر و هزینه حمل‌ و نقل را نیز کاهش می‌ دهد.

 • انواع اسکلت فلزی عملیات ساخت‌ و ساز را سرعت می‌ بخشند

 سرعت عمل در انجام هر پروژه‌ ای برابر است با بهره‌ وری بالاتر از همان پروژه. انواع اسکلت فلزی به دلیل استحکام بالا و نیاز به زمان کم برای تهیه، بیشتر مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

 • ساختمان اسکلت فلزی مقرون‌ به‌ صرفه است

اسکلت فلزی باعث کاهش هزینه‌ ها می‌ شود زیرا از نوع مواد بازیافتی است. این اسکلت به دلیل پایداری و نیاز به نگهداری کمتر، عمر بالاتری داشته و همچنین نیاز به تعمیر و جایگزینی کمتری نسبت به بقیه انواع اسکلت دارد.

 • قطعات انواع اسکلت فلزی در سایزهای مختلف به‌ راحتی قابل تهیه است

قطعات فولادی انواع اسکلت فلزی در هر سایزی و برای تحمل هر نوع فشاری به‌ صورت سفارشی قابل تهیه و اجرا هستند.

 • انواع اسکلت فلزی مقاوم به آتش هستند.

تحمل حرارت بالا توسط اسکلت فلزی استفاده از آن را در میان بقیه انواع اسکلت گسترده‌ تر کرده است زیرا خطر آتش‌ سوزی به‌ مراتب در این نوع اسکلت پایین‌ تر است.

اسکلت فلزی، ساختمان را از شر انواع حشرات و حیوانات موذی در امان نگاه می‌ دارد.

 • انواع اسکلت فلزی بسیار تطبیق‌ پذیر و چند کاربردی هستند

تطبیق‌ پذیری فولاد غیر قابل‌ انکار است زیرا این فلز محکم به هر شکلی قالب می‌ گیرد. معماران انواع اسکلت فلزی را به بقیه اسکلت‌ ها ترجیح می‌ دهند زیرا می‌ توانند انواع طراحی‌ های خلاقانه را به‌ واسطه آن اجرا کنند.

 • استفاده از انواع اسکلت فلزی به طبیعت کمک می‌ کند

از آنجا که اسکلت فلزی از مواد قابل بازیافت تهیه می‌ شود، بعد از اتمام عمر مفید به‌ راحتی قابل بازیافت بوده و مجدداً به چرخه ساخت‌ و ساز باز می‌ گردد. استفاده از انواع اسکلت فلزی همچنین باعث کاهش استفاده از اسکلت چوبی و قطع بی‌ رویه درختان می‌ شود.

 

معایب ساختمان اسکلت فلزی

ساختمان اسکلت فلزی قطعاً معایبی هم دارد ولی از آنجا که مزایای آن خیلی بیشتر است، دانستن این معایب به پیشبرد بهتر کار با این سازه کمک شایانی می‌ کند.

 • رسانای حرارت

می‌ دانیم که فلزات رسانای خوبی برای حرارت هستند. بنابراین استفاده از اسکلت فلزی در ساختمان‌ سازی باید به همراه تدابیر مختلفی باشد تا جلوی مشکلات احتمالی گرفته شود.

 • کاهش انعطاف‌ پذیری در محل ساخت‌ و ساز

از آنجا که قطعات اسکلت فلزی در بیرون از محل اجرا و در کارخانه تولید می‌ شوند، امکان ایجاد تغییر در ساخت‌ و ساز در محل اجرا وجود ندارد و برای ایجاد هرگونه تغییر باید قطعات اسکلت فلزی مرجوع و جایگزین شوند. این امر هم از لحاظ زمان و هم از حاظ هزینه مقرون‌ به‌ صرفه نیست.

پایان کلام

این روزها استفاده از ساختمان اسکلت فلزی بسیار وسیع شده است. استفاده از اسکلت فلزی برای خلق شاهکارهای معماری و ساختمان‌ های خلاقانه برای استفاده هرچه بیشتر از انرژی به یک رقابت تنگاتنگ تبدیل‌ شده است. اسکلت فلزی باید به‌ گونه‌ای طراحی شود که جلوی هدر رفتن انرژی داخل ساختمان را بگیرد و همچنین از انرژی خارج از ساختمان مثل نور آفتاب نهایت بهره را بگیرد. معماران و مهندسان با استفاده از خاصیت فرم‌ دهی فلزات می‌توانند این ویژگی‌ ها را روی انواع اسکلت فلزی و در نهایت ساختمان اسکلت فلزی اعمال کنند.:: برچسب‌ها: تپکو , اسکلت , فلزی , ساخت ,
:: بازدید از این مطلب : 244
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 12 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : hi

یکی از مهم ‌ترین شیوه ‌های اجرایی نوین برای انواع سازه ‌های ساختمانی و صنعتی که کاملاً از نظر مهندسی مورد نظارت قرار می‌ گیرد اسکلت فلزی می ‌باشد. قبل از اینکه اسکلت‌ های فلزی برای پایه و تکیه ‌گاه ساختمان‌ ها استفاده شود از اسکلت ‌های چوبی استفاده می‌ شده است. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علم مهندسی اکثراً از سازه‌ های فلزی ساخته ‌شده با انواع فولاد برای اسکلت‌ بندی ساختمان استفاده می‌ شود. به ‌دلیل نقش مهمی که اسکلت فلزی در ساختمان دارد نصب آن نیز باید مانند طراحی بسیار مورد توجه قرار گیرد. برخی از خطاها و سهل انگاری‌ های هنگام نصب هرگز جبران‌ پذیر نخواهند بود و همین موضوع اهمیت یادگیری نصب اسکلت فلزی برای کارگران در این زمینه را مشخص می‌ کند.

آموزش ساخت اسکلت فلزی ساختمان

با توجه به اینکه امروزه اکثر سازه‌ ها با اسکلت فلزی ساخته می‌ شوند، آموزش نصب اسکلت فلزی به افرادی که قصد فعالیت در این رشته را دارند یکی از حساس‌ ترین موارد در ساخت ساختمان است. اگر این کار به‌ درستی انجام شود ایمنی ساختمان و مقاومت آن در برابر بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله افزایش پیدا خواهد کرد. اما در صورت عدم دقت و آگاهی لازم هنگام نصب اسکلت فلزی ممکن است موارد اشتباهی صورت گرفته و کل ساختمان به دلیل یک سهل ‌انگاری از بین برود و یا حتی خسارات جانی ایجاد شود.

معمولاً اسکلت ‌های فلزی برای ساختمان ‌های چند طبقه انتخاب می‌ شوند و به همین دلیل از نظر مهندسی اهمیت زیادی در ساختمان دارند. هر چند در ساختمان‌ های تک طبقه نیز می ‌توان از این اسکلت ‌ها استفاده کرد. تمام نکات مهندسی شده هنگام طراحی با نصب صحیح اسکلت فلزی عمل می ‌کنند و اگر این کار به‌ درستی انجام نشود این محاسبات و نتیجه آن نیز تغییر خواهد کرد. پس نصب اسکلت فلزی هم دقت و دانش کافی می ‌خواهد و هم نیاز به تجربه و مهارت دارد.

مراحل ساخت اسکلت فلزی

هر اسکلت فلزی از قسمت‌ های مختلفی تشکیل شده است که برای نصب آن باید آموزش ‌ها هم به‌ صورت تئوری و هم به ‌صورت عملی انجام شود. معمولاً سازمان فنی و حرفه ‌ای در این زمینه در هر استان از کشور در بعضی از زمان‌ های سال دوره‌ های مهارتی را برگزار می‌ کند. در این مقاله نیز ما به‌ صورت مختصر برای آشنایی شما موارد مهم در هر زمینه را توضیح خواهیم داد. اصول کلی نصب اسکلت فلزی بر اساس استاندارد های نوشته‌ شده و آیین ‌نامه ‌های مهندسی برای ساخت سازه ‌های مختلف آورده شده است که می ‌توانید از این مراجع نیز استفاده کنید.

نصب بولت‌ های صفحه‌ ستون در اسکلت فلزی

اولین و مهم ‌ترین مرحله برای بالا بردن یک ساختمان نصب اسکلت فلزی است و اولین قطعات این اسکلت شامل بولت ‌های صفحه ‌ستون می ‌باشد که باید به طور دقیق در محل خود یعنی آکس صفحه ‌ستون ‌ها نصب شوند. برای اینکه محل نصب این صفحات با دقت بالایی انجام شود و نیاز به جابجایی مجدد آن‌ ها نباشد، باید از دوربین‌ های نقشه‌ برداری برای مکان‌ یابی آن‌ ها استفاده کرد. از طرفی بولت ‌ها باید طوری در مکان خود قرار بگیرند که وقتی بتن ‌ریزی روی آن ‌ها انجام شد از جای خود تکان نخورده و جابه‌ جا نشوند. این کار با استفاده از شابلون مخصوص صفحه ستون و چهار پایه تثبیت بولت به‌ راحتی انجام می ‌شود. این شابلون صفحه‌ ای با ابعاد مشابه صفحه ستون است که جنس چوبی یا فلزی دارد و برای ثابت کردن بولت ‌ها و نصب دقیق صفحه ستون اصلی استفاده می‌شود.

روش دیگر نصب صفحه ستون اصلی به ‌طور دقیق روی فونداسیون است که در این روش ابزاری مانند جرثقیل نیاز است و به همین دلیل زمان‌ بر خواهد بود. از طرفی در این روش مشکلات اجرایی بیشتری وجود دارد و اگر دقت زیادی در اجرای آن نشود، ممکن است بعداً برای نصب تیرها با مشکل مواجه شوید.  نکته آخری که باید هنگام نصب بولت ‌ها در نظر داشته باشید این است که قبل از بتن‌ ریزی قسمت ‌های رزوه شده هر بولت باید کاملاً به گریس آغشته شده و با گونی یا نایلون بسته شوند. این کار باعث می‌ شود بعد از بتن ‌ریزی باز و بسته کردن مهره‌ های صفحه ستون به‌ راحتی انجام شود.

ساخت و نصب ستون‌ ها در مسیر نصب اسکلت فلزی

وقتی اسم ستون به گوش ما می ‌رسد واژه ‌هایی مثل مقاومت، تکیه ‌گاه و پایداری به ذهنمان خطور می ‌کند. زیرا ستون ‌ها همیشه نماد استحکام و پابرجا بودن هر چیزی هستند. بنابراین در مرحله بعدی نصب اسکلت فلزی شما باید یاد بگیرید که چگونه ستون ‌ها را به ‌درستی نصب کنید تا ساختمان پایداری از نظر مهندسی داشته باشیم. وظیفه اصلی ستون ‌ها در هر سازه انتقال بارهای وارد شده به پی یا فونداسیون آن می‌ باشد، بنابراین باید طوری نصب شوند که این نقش را به ‌خوبی ایفا کنند. بهترین نوع مقاطع برای ستون ‌ها از نظر مهندسی مربعی شکل و H شکل هستند. این مقاطع مقاومت بالاتری نسبت به شکل ‌های دیگر دارند و برای زدن ستون‌ ها هم از مقاطع نورد تک و هم از نوع مرکب آن ‌ها استفاده می‌ شود. نوع مرکب معمولاً برای تحمل نیروهای فشاری بیشتر و لنگرهای خمشی وارد شده بر ستون استفاده می ‌گردد، بنابراین اینکه از چه ستونی استفاده کنیم به بار کل سازه بستگی دارد.

مثلاً برای ساخت مقطع IPE دوبل روی یک سطح صاف دو تیرآهن را طوری باید قرار دهید که بال تیرآهن ‌ها به سمت بالا قرار بگیرند. سپس اول وسط و انتهای بال‌ ها را به هم جوش داده و سپس ستون را برگردانده و وجه زیرین را به همین ترتیب جوش دهید. این کار از پیچیدگی ستون به خاطر حرارت جوشکاری جلوگیری می ‌کند. همچنین ممکن است نیاز باشد که با ورق ‌های تقویتی برای بارهای بیشتر ستون ‌ها را مقاوم‌ سازی کنید. بعد از ساخت ستون‌ های مورد نظر طبق نقشه اجرایی آن ‌ها را در مکان دقیق خود قرار داده و جوشکاری آن را تکمیل می ‌کنیم. سپس باید زنگ‌ زدایی و رنگ ‌آمیزی ستون‌ ها را انجام دهید تا کار ستون ‌ها تکمیل شود. ممکن است برای برخی از پروژه‌ ها ستون‌ ها در مکان پروژه آماده شوند و در بعضی از پروژه‌ ها در کارگاه ساخته می‌ شوند. این موضوع بیشتر به مکان پروژه و نظر کارفرما بستگی دارد.

اگر ستون ‌ها دقیقاً به صفحه ستون به ‌صورت عضوی واحد متصل نشود، باید قبل از نصب ستون ‌ها محل دقیق نشیمن ستون با جوش دادن نبشی و ورق ‌های سخت ‌کننده روی کف ستون مشخص شوند تا ستون ‌ها دقیقاً در محل طراحی ‌شده قرار بگیرند. بعد از قرارگیری نیز باید با استفاده از شاقول تراز ستون کنترل‌ شده و بعد جوش را انجام دهیم. در غیر این ‌صورت احتمال سقوط ستون با کوچک‌ ترین باد وجود دارد.  نکته پایانی در نصب ستون‌ ها این است که اگر ارتفاع ستون ‌ها بیشتر از ۱۲ متر بود و باید ارتفاع ستون‌ های موجود را افزایش دهید، همه مراحل قبلی را دوباره برای اتصال ستون بعدی باید انجام دهید.

ساخت و نصب تیرها برای تکمیل نصب اسکلت فلزی

بعد از ستون ‌ها به سراغ ساخت و نصب تیرها می ‌رویم. ساخت و نصب تیرها به‌ طور مستقیم به نوع اتصال شامل جوشی، پیچی یا پرچی و همچنین گیردار بودن یا ساده بودن اتصالات بستگی دارد. هنگام نصب تیرها باید به نکاتی مانند طول جوش، طول تیرها، رعایت رواداری‌ های تیر، نوع جوش، بعد جوش، نوع پیچ‌ های مورد نیاز، الکترود مورد نیاز برای جوش و … توجه کامل داشته باشید.  برای ساخت و نصب تیرها معمولاً یکی از چهار روش کشویی، اسپالیسی، مفصلی و فلنجی بسته به شرایط پروژه و نظر کارفرما یا پیمانکار انتخاب می ‌شود. ساده ‌ترین روش در میان این چهار تا روش کشویی است که در نصب اسکلت فلزی کاربرد بیشتری دارد.

نصب بادبندها در اسکلت فلزی

بادبندها وظیفه مهار نیروهای جانبی اضافی مانند نیروی باد و زلزله را به عهده دارند. بنابراین یک نوع مصالح مقاوم‌ سازی به شمار می‌ آیند و به همین دلیل از اهمیت ویژه ‌ای برخور دارند و باید دقیقاً طبق نقشه اجرا شوند تا عملکرد صحیحی داشته باشند. نصب بادبندها با توجه به نوع بادبند و اسکلت فلزی انجام می ‌شود. پروفیل ‌های مشخص ‌شده برای بادبندها باید دقیقاً در محل خود قرار گرفته و جوشکاری ‌های لازم برای آن‌ ها انجام شود. معمولاً قطعات بادبندها بر اساس نوع آن بین ستون ‌ها و تیرها جوش داده می‌ شوند.

کنترل نهایی نصب اسکلت فلزی

بعد از کامل شدن مراحل نصب اسکلت فلزی باید کنترل نهایی توسط پیمانکار و مهندسین ناظر انجام شود. در این کنترل نکات زیادی مانند چک ‌لیست ‌های ساخت و نصب اسکلت فلزی، استانداردهای مورد نیاز برای نصب اسکلت فلزی، بررسی اندازه‌ ها و محاسبات انجام ‌شده باید در نظر گرفته شوند.

سخن آخر

شاید به جرات بتوان گفت نصب اسکلت فلزی مهم‌ ترین قسمت ساخت یک سازه بعد از فونداسیون آن می ‌باشد. در واقع هر نوع محاسبات انجام شده و احتمالات سنجیده شده توسط مهندس طراح در این اسکلت فلزی نهفته است. بنابراین در صورتی‌ که به‌ درستی انجام شود یک ساختمان با ایمنی بالا و مهندسی شده خواهیم داشت اما در غیر این ‌صورت اصلاً مشخص نیست این سازه چقدر دوام خواهد آورد و یا چه خسارات مالی و جانی را ایجاد می‌ کند.:: برچسب‌ها: تپکو , اسکلت , فلزی , ساخت ,
:: بازدید از این مطلب : 260
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 5 آبان 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : hi

اسکلت فلزی یکی از انواع اسکلت با سابقه طولانی در ایران است. از سازه فلزی در ساختمان‌های فلزی و برج‌ها استفاده می‌شود ولی استفاده از آن در سازه‌های کوتاه و ساختمان‌های چند طبقه نیز مرسوم بوده است. در حال حاضر به دلیل ارزان بودن اسکلت بتنی نسب به اسکلت فلزی، استقبال از این اسکلت کمتر صورت می‌گیرد. در این مقاله به بررسی مراحل ساخت اسکلت فلزی ساختمان دو طبقه پرداخته‌ایم.

برتری‌های اسکلت فلزی نسبت به اسکلت بتنی چیست؟

 • اسکلت فلزی سازه‌ای مناسب برای سازه‌های بلند است؛ ولی با اسکلت بتنی تعداد محدودی از طبقات را می‌توان اجرا کرد.
 • ماندگاری و استحکام بالای فولاد موجب می‌شود از اسکلت فلزی زمان زیادی بهره برداری شود که این شرایط برای اسکلت بتنی قابل ذکر نیست.
 • اجرای سازه فولادی یا اسکلت فلزی آسان است و قابلیت اجرای آن سرعت بالایی دارد. نیاز به زمان برای گیرش بتن و اجرای مرحله بعدی زمان زیادی را برای اجرای اسکلت بنتی طلب می‌کند.
 • وزن سازه‌ای که با اسکلت فلزی ساخته شده است نسبت به سازه‌ای که با اسکلت بتنی ساخته شده است بسیار زیاد کم است که از مزیت‌های آن به شمار می‌آید و در کل باعث کاهش وزن ساختمان می‌شود.
 • فولاد یک ماده همگن است و تحت نظارت دقیق در کارخانه ساخته می‌شود ولی بتن در کارگاه تولید می‌شود و همگنی آن به اندازه فولاد نیست.
 • از آنجایی که فولاد نسبت به بتن خاصیت ارتجاعی دارد، لذا سازه‌های فولادی یا ساختمآن‌های با اسکلت فلزی در برابر نیروهایی فشاری بزرگ مانند انفجار و نیروهای جانبی مانند زلزله مقاومت زیادی دارند.

اسکلت فلزی ساختمان دو طبقه

مراحل اجرای اسکلت فلزی ساختمان دو طبقه

در ادامه به ارائه اطلاعاتی در زمینه نحوه اجرا و مراحل اجرای اسکلت فلزی در ساختمآن‌های چند طبقه پرداخته شده است که توجه شما را به آن جلب می‌کنم.

گودبرداری

گودبرداری مرحله‌ای است که چه در سازه‌های فولادی و چه در سازه‌های بتنی باید اجرا شود. اصولاً گودبرداری تا رسیدن به زمین بکر انجام می‌گیرد و برای سازه‌هایی که طبقه زیر زمین در آن‌ها ساخته می‌شود، گودبرداری بیشتر نیز انجام می‌شود.

بتن ریزی (بتن مگر)

پس از گودبرداری و نمونه برداری از خاک و انجام آزمایشات مکانیک خاک، نوبت به بتن ریزی می‌رسد. این بتن ریزی به منظور حفاظت از بتن پی و ایجاد یک سطح صاف برای ادامه روند ساخت، انجام می‌شود. بتن مگر همان‌طور که گفته شد، باید یک سطح صاف برای ادامه کار را فراهم کند به همین دلیل از عیار سیمان کمی برخوردار است تا بتواند به راحتی روان شود و سطوح را بپوشاند و در نهایت سطح صافی به دست دهد.

آرماتور بندی

پس از مرحله اجرای بتن مگر و نگهداری از آن، نوبت به آرماتوربندی می‌رسد. آرماتور بندی در هر دو سازه‌های بتنی و فولادی مشاهده می‌شود و یک ضرورت است. پس از آرماتوربندی، مشخص کردن جای صفحات نصب ستون‌ها و قالب گیری انجام می‌شود. این مرحله در دو نوع سازه تفاوتی ندارد. لازم به ذکر است که آرماتور بندی باید طبق اصول استاندارد مقررات ملی ساختمان صورت گیرد.

بتن ریزی (بتن پی)

پس از آرماتور بندی و قالب گیری، عملیات بتن ریزی آغاز می‌شود. این مرحله از بتن ریزی به منظور اجرای پی انجام می‌شود. بتن مورد استفاده از آنجایی که حجم کمی دارد، می‌تواند در کارگاه آماده شود و یا از شرکت‌های بتن سازی خریداری شود. در هر صورت پیش از اجرای بتن، باید میکسر باید به خوبی بتن را مخلوط کرده باشد تا از همگن بودن بتن اطمینان پیدا کنیم.

بتن در این مرحله باید از فاصله نزدیک روی آرماتورها ریخته شود و پس از هر مرحله بتن ریزی باید با ویبراتور، عملیات مخلوط و همگن کردن انجام شود. به منظور عدم خوردگی بتن و ایجاد ترک باید سطح آن مرطوب نگه داشته شود که به این مرحله نگهداری از بتن گفته می‌شود. پس از گیرش اولیه بتن، قالب‌ها از آن جدا می‌شوند و روند نگهداری و مرطوب کردن بتن ادامه پیدا می‌کند.

مراحل اجرای اسکلت فلزی ساختمان دو طبقه

صفحه گذاری

صفحه گذاری فرآیندی است که در آن صفحات فولادی که تیرها روی آن‌ها سوار می‌شوند، بر روی آرماتورهای مخصوص محکم می‌شوند. بخشی از عملیات صفحه گذاری که هواگیری نام دارد، در زمانی که بتن هنوز کامل خشک نشده است انجام می‌شود. در مرحله هواگیری مقدار زیادی بتن شل زیر صفحات فولادی ریخته می‌شود و سپس صفحات در جای خود با فشار پیچ می‌شوند تا هیچ فضای خالی در زیر صفحات باقی نماند.

لازم به یاد آوری است که وجود فضای خالی زیر صفحات، باعث می‌شود زمانی که ستون‌ها اجرا می‌شوند با افزایش وزن، نشستی در ستون‌ها اتفاق بیفتد، به همین منظور از بتن شل زیر آن‌ها برای هواگیری استفاده می‌شود.

اجرای ستون‌ها

برای اجرای ستون‌ها از تیر آهن استفاده می‌شود که به کارخانه سفارش داده می‌شود. برای اجرای ستون‌ها ابتدا ارتفاع ستون را اندازه گیری کرده و تیر آهن‌ها را به مقدار مورد نیاز در می‌آورند و سپس تیرآهن‌های با شمار کمتری را با استفاده از صفحات فلزی برای اجرای طبقه دوم به تیر آهن‌های طبقه اول جوش می‌دهند. این کار برای کاهش بار مرده ساختمان و کاهش ضخامت ستون‌ها انجام می‌شود.

وقتی تیرها آماده شدند، با استفاده از جرثقیل به صورت عمودی در می‌آیند و در محل خود یعنی صفحات فلزی که در مرحله آرماتور بندی و صفحه گذاری، برای این کار آماده شده بودند، محکم می‌شوند. اتصال ستون به صفحه معمولاً با روش جوشکاری یا پیچ مهره انجام می‌شود. نا گفته نماند که در روی صفحات نیز از قبل نبشی‌هایی به منظور اتصال بهتر ستون به صفحه پیچ داده شده‌اند.

اجرای ستون ها

اجرای تیرها

تیرها قطعات فلزی بلندی هستند که ستون‌ها را به هم وصل می‌کند و در ادامه روند کار با اجرای عملیات تیرچه ریزی، کف یا سقف سازه روی تیرها سوار می‌شود. تیرآهنی که برای تیرها استفاده می‌شود متفاوت از تیرآهنی است که برای ستون‌ها استفاده می‌شود. برای اجرای تیرها ابتدا تیرها را به منظور ایجاد مقاومت بیشتر به صورت لانه زنبوری در می‌آورند. در این مرحله با استفاده از شابلون و دستگاه برش هوا گاز، برش‌هایی به شکل شش ضلعی روی بدنه تیرآهن در فواصل مشخص ایجاد می‌کنند تا مقاومت تیر را افزایش دهند، سپس از صفحات شش ضلعی باقیمانده برای اتصال تیر به ستون‌ها استفاده می‌شود.

اجرای بادبندها

می‌توان گفت که آخرین مرحله از اجرای اسکلت فلزی اجرای بادبندها است. معمولاً برای اجرای بادبندها از ناودانی‌های جفت و تک استفاده می‌شود و به صورت ضربدری از محل اتصال ستون و تیر به هم به محل اتصال ستون و تیر بعدی وصل می‌شود. در انتها نیز در محل تقاطع بادبندها از صفحات فلزی به منظور مقاومت هرچه بیشتر اسکلت در برابر نیروهای جانبی استفاده می‌شود. البته اجرای بادبندها ریز جزئیات و نکات اجرای خاص خود را دارد که طرح این موضوع در این مبحث نمی‌گنجد.

 

 به منظور یافتن بهترین شرکت در زمینه اجرای اسکلت فلزی کافی است به سایت تپکو مراجعه کنید.:: برچسب‌ها: تپکو , اسکلت , فلزی , ساخت ,
:: بازدید از این مطلب : 312
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 29 مهر 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : hi

مراحل ساخت ساختمان اسکلت فلزی ممکن است برای بسیاری از دست اندرکاران حوزه عمرانی و یا کسانی که علاقه‌مند به موضوغات مرتبط با ساختمان‌سازی هستند، مهم باشد. ساختمان‌های اسکلت فولادی با هر نوع طرح معماری سازگار هستند و به طور معمول در انواع پروژه‌های ساختمانی (مسکونی، تجاری، اداری و موارد بیشتر) مورد استفاده قرار می‌گیرند. درست است که سازه‌های قاب فلزی بسیار بادوام، قابل اعتماد و مقرون به صرفه بود و در برابر زلزله مقاوم هستند، ولی اگر مراحل ساخت آن به درستی انجام نگیرد و بر طبق استانداردها و قوانین اجرا نشوند، خطرآفرین خواهند بود.

مراحل ساخت ساختمان اسکلت فلزی

به طور معمول سازه فولادی به سیستم‌های ساختمانی اطلاق می‌شوند که در آن المان‌های عمودی و افقی که قاب‌ها را تشکیل می‌دهند از فلز ساخته شده باشند. حال با این تعریف ساده، حال به سراغ مراحل ساخت سازه‌های فلزی به شرح زیر می‌رویم:

 • ساخت پایه و فونداسیون
 • ساخت ستون فولادی
 • نصب تیرهای فلزی
 • سیستم‌های سقف
 • سیستم بادبند
 • نازک کاری

ساخت پایه و فونداسیون

مراحل ساخت ساختمان اسکلت فلزی

سازه فلزی با ساخت فونداسیون یا پی آن آغاز می‌شود. به طور کلی، انواع فونداسیون مورد نیاز برای ساختار باید براساس ظرفیت تحمل خاک بنا انتخاب و طراحی شود. در بررسی خاک از اکتشاف سطحی و زیرسطحی برای ارزیابی وضعیت خاک که ساختار قاب فولادی در آن استوار است استفاده می‌شود. به عنوان مثال، هنگامی که بارهای متوسط یا کم به پایه منتقل می‌شود، توصیه می‌تواند استفاده از پی منفرد و یا نواری باشد. این نوع پی‌ها بارهایی را به خاک انتقال می‌دهند که توانایی پشتیبانی از بارهای منتقل شده را دارند. اگر استحکام خاک ضعیف باشد و بار تحمیلی زیاد! بهتر است از فونداسیون گسترده (رادیه) یا شمع استفاده شود. فونداسیون‌ها با استفاده از نقشه‌های سازه میلگرد گذاری شده و بتن‌ ریزی می‌شوند.

نکته: بتن مگر به ضخامت ۱۰ سانتی‌متر برای صاف و تمیز کردن سطح زیر پی انجام می‌شود که باید در دستور کار قرار گیرد.

نکته: بعد از قرار گرفتن میلگردهای طولی و عرضی و خاموت‌ها، باید با استفاده از نقشه‌های سازه اقدام به بتن‌ ریزی از طریق تراک میکسر کرد.

ساخت ستون فولادی

ساخت ستون فولادی

یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت ساختمان اسکلت فلزی ، قرار دادن ستون‌های فولادی است. ستون‌های فلزی اغلب در مقاطع IPE، IPB، قوطی و ناودانی تک یا دوبل با نمره مختلف برحسب میزان بار وارده از سوی تیرهای اصلی (شاه‌تیر) انتخاب می‌شوند. مهم‌ترین نکته در نصب ستون، اتصال بین فونداسیون و ستون و شکاف بین این دو است. با توجه به پایه و اتصالات ستون، صفحات فولادی (بیس پلیت) تا انتهای ستون‌ها جوش داده می‌شوند. همچنین ممکن است با استفاده از بولت به داخل پی متصل شوند. باید دانست که مطلوب‌ترین شکل بیس پلیت، شکل مستطیلی و مربعی است، زیرا به انتقال نیروها از ستون به بیس پلیت و از بیس پلیت به فونداسیون بهتر عمل می‌کنند. فاصله بین بیس پلیت و فونداسیون نیز توسط گروت پُر می‌شود.

نکته: جانمایی ستون‌ها باید با استفاده از دوربین‌های نقشه‌ برداری انجام شوند. این مرحله قبل از بتن‌ریزی فونداسیون و یا قرار دادن بیس پلیت صورت می‌گیرد.

نصب تیرهای فلزی

مراحل ساخت ساختمان اسکلت فلزی

مقاطع مختلف تیر پیش ساخته اعم از IPE و IPB، قوطی، ناودانی، نبشی و یا لانه‌زنبوی به صورت تک یا دوبل در طی مراحل ساخت ساختمان اسکلت فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. تیرها معمولاً بارها را از کف و سقف به ستون‌ها منتقل می‌کنند. اعضای تیر فولادی می‌‍توانند تا ۱۸ متر طول داشته باشند، اما معمولی‌ترین اندازه دهانه تیرها از ۳ متر تا ۹ متر می‌باشند. اتصال بین تیر و ستون اغلب به دو روش جوش و پیچ انجام می‌گیرد. اما از نظر سازه‌‌ای اتصال تیر به ستون انواع مختلف وجود دارد که بر اساس نوع و میزان بار تعیین می‌شود، به عنوان مثال، اتصال مفصلی برای عدم حضور نیروی خمشی و اتصال گیردار به دلیل حضور نیروی خمشی کاربرد دارد. همچنین تیرها به دو نوعِ تیرهای اصلی و فرعی تقسیم می‌شوند، که بار تیرهای فرعی به تیرهای اصلی وارد می‌شود.

سیستم‌های سقف

سقف سازه های فولادی

انواع مختلفی از سیستم‌های سقف وجود دارند که می‌توانند در ساخت سازه‌های فلزی مورد استفاده قرار گیرند. بعد از ساخت تیرها، حال نوبت انتخاب نوع سیستم سقف و اجرای آن است. نه تنها سیستم‌‌های سقف از بارهای عمودی پشتیبانی می‌کنند بلکه عملکردی به مانند دیافراگم‌ها دارند و در اثر استفاده از بادبندها، در برابر بارهای جانبی (زلزله و باد) مقاومت می‌کنند. نمونه‌هایی از انواع سقف که در ایران بسیار محبوب هستند را می‌توان به سقف تیرچه بلوک و عرشه فولادی اشاره کرد. هر دو این سقف‎‌ها از نظر سازه ای عملکردی مشابه دارند و اغلب به صورت یکطرفه بار را به تیرها انتقال می‌دهند.

ساخت بادبندی

مراحل ساخت ساختمان اسکلت فلزی

یکی دیگر از مراحل ساخت ساختمان اسکلت فلزی ، اختصاص دادن بادبندها است. از بادبند یا مهاربندی عرضی برای مقاومت در برابر نیروهای جانبی اعم از زلزله و باد استفاده می‌شود. بادبندها، نیروهای جانبی را به ستون منتقل می‌کنند. مقطع فولادی مورد استفاده در بادبندها نیز معمولاً ناودانی یا نبشی به صورت تک یا دوبل می‌باشند. همچنین از طریق جوش و با استفاده از پلیت (صفحه فلزی) از یک سمت به بادبند و از سمت دیگر به ستون یا تیر متصل می‌شوند. شکل مهاربندی بست به نوع و میزان نیروهای وارده انتخاب می‌شوند که معمولاً به انواع ضربدری، همگرا، واگرا، K شکل، هشتی شکل (۸) و هفتی شکل (۷) هستند.

نازک کاری

نازک کاری

به اجرای قاب فولادی و اعضایی که نقش سازه‌ای دارند، سفت کاری می‌گویند. ولی در این قسمت صحبت ما درباره اعضای غیرسازه‌ای هستند که معمولاً با عنوان نازک کاری شناخته می‌شوند. مراحل نازک کاری ساختمان هم در سازه‌های اسکلت فولادی و هم در سازه‌های اسکلت بتنی مشابه است. این مراحل شامل عایق کاری، اندودکاری، برق کاری، کانال کشی، دیوارسازی خارجی و داخلی، کاشی کاری، نصب تأسیسات، سنگ کاری، نماسازی، نقاشی و موارد دیگر می‌باشند.:: برچسب‌ها: تپكو ، اسكلت ، ساخت ، فلزي ,
:: بازدید از این مطلب : 283
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 27 مهر 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : hi

اسكلت فلزي

از آنجايي كه اسكلت اكثر ساختمان‌ها‌، فلزي يا بتني است و ساختمان‌هاي بنايي غير مسلح با محدوديت‌هاي خاص ساخته مي‌شوند‌، آشنايي با مراحل ساخت اسكلت فلزي‌‌ ‌مي‌تواند در تصميم گيري مالكين و مهندسين نقش اساسي داشته باشد.

 

 نكات اجرايي ‌مراحل ساخت اسكلت فلزي

براي اجراي يك ساختمان اسكلت فلزي بايد ابتدا تلاش كرد زمين مورد ساختمان سازي داراي مقاومت كافي بوده تا بتواند نيروي وزن ثقلي ساختمان را تحمل كند و دچار نشست نشود. براي اين منظور ابتدا از طرف مهندسين اقدام به عمليات برر‌سي مقاومت فشاري زمين مورد نظر مي‌نمايند. براي اين امر اقدام به گمانه زني نموده و از خاك طبقات مختلف زمين نمونه برداري كرده و براي مشخص نمودن مقدار بار قابل تحمل نمونه را به آزمايشگاه فرستاده تا مورد آزمايش قرار بگيرد.

پس از اين كه آزمايشگاه اقدام به مشخص نمودن مقاومت فشاري خاك نمود‌، مهندس طبق اين مقاومت فشاري خاك محاسبه پي سازي را انجام مي‌دهد. كه هر چه اين عدد كوچكتر باشد، بايد ابعاد پي بزرگتر و هر چه اين عدد بزرگتر باشد ابعاد پي بزرگتر مي‌شود كه معمولاً اين عدد نزديك به يك كيلوگرم بر سانتيمتر مربع است.

‌‌بعد از عمليات پي كني

بعد از خاكبرداري بايستي با بتن مگر به ضخامت ۱۰ سانتيمتر زير پي ريخته شود. بتن مگر، بتني با عيار كم سيمان در حدود ۱۵۰ كيلوگرم بر سانتيمتر مكعب است. تنها هدف از ريختن آن جدا نمودن سطح زمين از سطح پي اصلي و ايجاد سطحي صاف و يكنواخت در زير پي است. زمين را بايستي بعد از خاكبرداري تراز كرده كه به دو صورت با دوربين نيو‌ (Nevo) يا با شلنگ تراز بايستي تراز كنند. با گچ رنگ جايي كه پي قرارا مي‌گيرد مشخص مي‌كنند و زير آن را مقداري بزرگتر ار ابعاد پي و شناژ به اندازه ۱۰ الي ۲۰ سانتيمتر بيشتر با سنگ و ملات سيمان تراز مي‌كنند و بهتر است كه كل زمين خاكبرداري را تراز كنند و سطح آن را با ملات ماسه سيمان و سمگ صاف كنند. پس از ريختن بتن مگر طبق نقشه محاسباتي اقدام به آرماتوربندي مي‌نمايند.

آرماتورگذاري طبق نقشه‌هاي محاسباتي بايستي اجرا شود و آن را طبق ديتايل‌ها بايستي اجرا‌ و كنترل كرد. بعد از عمل آرماتوربندي پي اقدام به قالب‌بندي مي‌كنند. از انواغع قالب‌هاي چوبي، فلزي و .. استفاده مي‌كنند و اگر از قالب‌هاي چوبي يا فلزي استفاده كنند بايستي حتماً سطح داخل آن را چرب كرد.

بعد از قالب بندي‌، آرماتورهاي بولت كه براي اتصال صفحه ستون به آن است، در محل مورد نظر قرار مي‌گيرند. اين بولت‌ها‌ با صفحه بايستي دقيقاً طبق نقشه در يك خط يعني مركز آنها، همه از يك خط از دو طرف قرار گيرند. و همه آنها در يك تراز باشند كه نياز به استاد كار ماهر دارد. بايستي از دو طرف ريسمان كشي شود و دقيقاً در محل تقاطع ريسمان‌ها آن قدر صفحه را تغيير دهند تا دقيقاً در آن جا قرار گيرند.

انواع اتصال ستون به شالوده ‌

جزئيات اتصال ستون فلزي به شالوده بتني به نيروي موجود در پاي ستون بستگي دارد. در ستون با انتهاي مفصلي فقط نيروي فشاري و برشي از ستون به شالوده منتقل مي‌شوند. اگر‌ لنگر خمشي را ‌‌به شالوده منتقل كنند‌، در آن صورت‌، نياز به طرح اتصال مناسب براي اين كار خواهند داشت كه اتصال گيردار خوانده مي‌شود.

مرحله بتن ريزي

 • بعد از اين مرحله نوبت به بتن ريزي مي‌رسد كه داراي اهميت فروان است. بتن مورد نظر يا از كارخانه تخليه بتن يا در محل آماده مي‌شود.
 • مقاومت فشاري بتن حتماً بايد مورد آزمايش قرار بگيرد.
 • براي آزمايش بتن كافي است نمونه مكعبي يا استوانه‌اي از آن را تهيه و براي مشخص نمودن مقاومت فشاري و كششي …به آزمايشگاه بفرستند تا مقاومتي كه مورد نظر بوده است داشته باشد.
 • اگر بيشتر باشد مشكلي نيست ولي نبايد ‌مقاومت بتن از مقاومت ذكر نموده كمتر باشد.

نكاتي كه در هنگام بتن ريزي بايستي رعايت شود.

 • قبل از اينكه بتن در محل ريخته شود حتماً حمل بتن (تراك ميكسر) چند بار بتن را به هم بزند و از فاصله بالا بتن را خالي نكند چون دانه بندي بتن به هم مي‌ريزد. و اگر فاصله زياد بود بايد از ناوداني‌هاي فلزي كه به آن شوت مي‌گويند استفاده كند.
 • بسته به نوع كار و مقدار آرماتور مصرفي از ويبره براي تراكم كردن بتن استفاده شود. حتماً بتن ريخته شده پس از هر لايه بتن ريزي كاملاً ويبره شود تا هواي داخل بتن خارج شود.
 • پس از اتمام مرحله بتن ريزي و گيرش بتن بايد سعي شود كه سطح بتن مرطوب نگه داشته شود تا آب تركيب خود را از دست نداده و سريعاً دچار ترگ خوردگي و در نتيجه ضعف بتن نشود.
 • پس از گيرش بتن، اقدام به باز كردن قالب نموده و پس از اين عمليات، نوبت قرار دادن صفحات بيس پليت و تعيين آكس آنها براي فرود ستون‌ها‌ است.
 • بعد از مشخص كردن آكس ستون‌ها و كار گذاري صفحه ستون‌ها، اقدام به هواگيري صفحه ستون‌ها مي‌شود. ‌اين عمليات به وسيله ريختن بتن شل در زير صفحه است و در برخي موارد هم سوراخي در وسط صفحه ستون نموده و اين عمليات اجرا مي‌شود.
 • با سفت گردن پيچ‌هاي روي بيس پليت، هواي اضافي خارج مي‌شود. اين كار به اين دليل است كه فضاي خالي زير صفحه ستون باقي نماند و بر اثر فشار از ناحيه ستون‌ها دچار نشست نشود.
 • براي تسريع در كار گذاشتن و سرعت بخشيدن و زود مهار شدن تير آهن ستون‌، قبلاً يك نبشي و يك ورق اتصال بر روي صفحه ستون جوش شده و به محض قرار گرفتن ستون در محل‌ و اطمينان از قائم بودن آن، عمليات جوشكاري انجام مي‌شود.

مراحل ساختن ستون‌ها

 • مراحل ساختن ستون شامل برش ستون‌ها، برش پروفيل‌هاي آن، مونتاژ ستون‌ها، سپس برش ورق‌هاي ستون، مونتاژ آن ورق‌ها روي ستون‌ و پس از آن ساختن نشيمن تيرها و مونتاژ آنها روي ستون‌ها است.
 • در طبقات بالاتر، از تير آهن هاي با نمره پايين‌تر نسبت به طبقات پايين استفاده مي‌شود و دليل آن هم كاهش بار در طبقات فوقاني است.
 • براي تقليل اندازه ستون، روش معمول اين است اختلاف ضخامت توسط اتصال پليت در طرفين و جوشكاري آن صورت مي‌پذيرد.
 • ستون‌ها‌ به وسيله قلاب‌هايي كه در سر آن وصل شده توسط جرثقيل بلند شده و در محل مورد نظر كه قبلاً آكس در روي بيس پليت مشخص شده قرار مي‌گيرد.
 • پس از اينكه جوشكاري‌هاي اوليه صورت گرفت و ستون در محل خود قرار گرفت در اين مرحله بايد بقيه نبشي‌ها و پليت‌هاي لازم به پايه ستون و صفحه ستون جوش شود و در داخل نبشي‌ها حتماً لچكي‌هايي جوش شوند.
 • لچكي عبارت است از تكه‌اي از پليت به ضخامت مشخص كه شكل آن تقريباً ذوزنقه‌اي شكل بريده شده و بر دل نبشي‌هاي متصل شده جوش مي‌شود.
 • جوش دادن نبشي‌هاي به ستون و صفحه بيس پليت عيب اين شكل رنگ نزدن به فلزات براي جلوگيري از عمل اكسيدن شدن فلزات است.

ساخت و نصب تيرها

 • به دليل اين كه توان تيرها را بالا ببرند، اقدام به لانه زنبوري كردن تيرها مي‌كنند. براي اين منظور با استفاده از شابلن كه در اختيار جوشكار قرار مي‌دهند و به كمك هوا گاز اقدام به برش مي‌كنند. قطعات جدا شده را دوباره تحت شرايطي به هم جوش مي‌كنند. سپس دو سر تير را به كمك پليت وصله مي‌كنند و اين كار به دليل آن است كه هنگام كار گذاشتن تير لانه زنبوري در دو سر نيروي برش حداكثر است‌. براي مقابله با نيروي برش اين كار صورت مي‌گيرد.
 • براي سوار نمودن تيرها بر ستون‌ها قبلاً در ارتفاعات مشخص‌، تير به ستون سوار مي‌شود. در اين ارتفاعات نبشي‌هايي قرار گرفته و تيرها بر روي آنها ‌جوش مي‌شوند.
 • اين نبشي‌ها هنگامي كه ستون را هنوز به صورت ايستاده قرار نداده‌ و روي زمين افتاده‌اند، صورت مي‌گيرد.

اجراي بادبند

 • به طور كلي بادبند باعث مي‌شود كه مقاومت ساختمان در برابر نيروهاي افقي مانند باد و زلزله و…افزايش يابد.
 • اجراي بادبند به اين صورت است كه بنا به محاسبه براي بادبند از ناوداني تك يا جفت تك يا جفت و….استفاده مي‌شود.
 • بعد از اينكه نوع پرويفل طبق محاسبات انتخاب شد از يك سر ستون به پايه ديگر آن به صورت چپ و راست نصب مي‌شود و بايد از دو طرف كاملاً به وسيله ورق و جوش مهار شود. طرف ديگر نيز به همين صورت اجرا مي‌شود و در نهايت به صورت ضربدر درمي‌آيد. و محل برخورد دو ضربدر را به وسيله يك پليت، طبق نقشه محاسباتي ابعاد و ضخامت آن، مهار مي‌كنند.
 • با توجه به نيرويي كه وارد مي‌شود ابعاد وصله و خود پروفيل بادبند تغيير مي‌كند. مثلاً هر چه به طبقات پايين‌تر نزديك مي‌شوند، قطورتر انتخاب شده، چون نيروي زلزله در طبقات پايين‌تر بيش از طبقات بالا است.

مزاياي ساختمان‌هاي اسكلت فلزي

مقاومت بالا

مقاومت فولاد بالا بوده و نسبت مقاومت به وزن آن از بتن بزرگتر است. اين موضوع در سوله‌هاي با دهانه‌هاي بزرگ و ساختمان‌هاي مرتفع و ساختمان‌هائي كه بر روي زمين‌هاي سست احداث مي‌شوند‌، از اهميت بيشتري برخوردار است.

مقاومت متعادل مصالح

مقاومت فولاد در كشش و فشار يكسان و در برش، خوب و نزديك به كشش و فشار است. در تغيير وضع بارها‌، نيروي وارده فشاري و كششي قابل تعويض بوده و مقاطع به خوبي عكس العمل نشان مي‌دهند. ولي مقاومت بتن در فشار مناسب بوده و در كشش ‌يا برش كم است. پس اگر مناطقي تحت نيروي كششي قرار گرفته و مسلح نشده باشند‌، تخريب مي‌شوند.

خواص ارتجاعي

به علت همگن بودن فولاد‌، خواص ارتجاعي محاسباتي آن با تقريب بسيار خوبي مصداق عملي دارد. فولاد تا محدوده وسيعي از تنش‌ها از قانون هوك بخوبي پيروي مي‌كند. بعنوان مثال‌، ممان اينرسي يك مقطع فولادي را مي‌توان با اطمينان در محاسبات وارد نمود. حال اينكه در مورد بتن اين ارقام خيلي معين و قابل اطمينان نيستند.

ضريب نيروي لرزه‌اي

در قالب‌هاي بتن مسلح به علت وزن بيشتر‌، ضريب نيروي لرزه‌اي از قاب‌هاي فلزي بزرگتر است‌.

شكل پذيري

يكي از خواص مهم مصالح فلزي شكل پذيري آنهاست. فلزات قادرند تمركز تنش را كه در واقع علت شروع خرابي است و نيروهاي ديناميكي و ضربه‌ اي را تحمل نمايند‌، در حالي كه بتن ترد و شكننده بوده و عملكرد آن در مقابل اين نيروها بسيار ضعيف است.

خواص يكنواخت

فولاد در داخل كارخانه و تحت نظارت دقيق تهيه مي‌شود‌، لذا خواص آن بر خلاف بتن يكنواخت است. اطمينان در يكنواختي خواص مصالح باعث انتخاب ضريب اطمينان كوچكتر مي‌شود كه اين به نوبه خود منجر به صرفه جويي در مصرف مصالح مي‌شود‌.

دوام

دوام فولاد بسيار خوب است. اگر در نگهداري ساختمان‌هاي فلزي دقت كافي صورت گيرد‌، براي ساليان متمادي قابل بهره برداري خواهند بود.

پيوستگي مصالح

قطعات فلزي عموماً با توجه به مواد متشكه آن پيوسته و همگن هستند‌، ولي در قطعات بتني در هر زلزله به پوشش بتني روي ميلگرد صدمه وارد مي‌شود. ترك‌هائي كه در پوشش بتن پديد مي‌آيد‌، موجب ضعف قطعه شده و احتمال دارد كه ساختمان در پس لرزه يا زلزله بعدي تخريب شود‌.

وزن كم

ميانگين وزن اسكلت فولادي بين ۲۵۰ تا ۳۹۰ كيلوگرم بر مترمربع‌ يا ۸۰ تا ۱۳۰ كيلوگرم بر مترمكعب است. در حالي كه در ساختمان‌هاي بتن مسلح اين ارقام به ترتيب بين ۴۸۰ تا ۷۸۰ كيلوگرم بر مترمربع يا ۱۶۰ تا ۲۵۰۰ كيلوگرم بر مترمكعب است.

اشغال فضا

در دو ساختمان مشابه از نظر ارتفاع و ابعاد‌، ستون‌ها و تيرهاي ساختمان فلزي از نظر ابعاد كوچكتر از ساختمان بتني هستند‌، يعني سطح اشغال اسكلت يا فضاي مرده در ساختمان‌هاي بتني بيشتر است.

امكان مقاوم سازي

اعضاء ضعيف ساختمان فلزي (در اثر محاسبات اشتباه‌، تغيير مقررات و ضوابط ، اجراء و …. ) را مي‌توان با اضافه نمودن قطعات جديد‌، تقويت نمود‌، ولي در مورد اسكلت بتني اين عمل به راحتي قابل انجام نيست.

شرايط آسان ساخت و نصب

تهيه قطعات فلزي در كارخانه و نصب آن در محل‌، در هر شرايط جوي با اعمال تهميدات لازم قابل انجام است. در مورد ساختمان‌هاي بتني محدوديت‌هاي بيشتري در اين رابطه وجود دارد.

سرعت اجرا

سرعت نصب قطعات فلزي نسبت به قطعات بتني بسيار بيشتر است.

پرت مصالح

با توجه به اينكه قطعات اسكلت فلزي در كارخانه توليد مي‌شود‌، ميزان هدر رفتن مصالح نسبت به تهيه و بكارگيري بتن كمتر است.

معايب ساختمان‌هاي اسكلت فلزي

ضعف در برابر حرارت

مقاومت فلز با افزايش دما كاهش مي‌يابد. اگر دماي اسكلت فلزي به حدود ۶۰۰ درجه سانتي گراد برسد‌، تعادل ساختمان به خطر مي‌افتد.

خوردگي فلز در مقابل عوامل خارجي

ساختمان‌هاي اسكلت فلزي در مقابل عوامل جوي دچار خوردگي شده و از ابعاد مفيد آنها كاسته مي‌شود. ضمناً مخارج نگهداري و محافظت آنها هم زياد است.

تمايل قطعات فشاري به كمانش

با توجه به اينكه تعداد قطعات فلزي زياد بوده و ابعاد آنها معمولا” كوچك است‌، تمايل به كمانش در اين قطعات زياد بوده و اين موضوع يك نقطه ضعف محسوب مي‌شود.

جوش نامناسب

استفاده از پيچ و مهره و تهيه قطعات در كارخانه‌، اقتصادي‌ترين و فني‌ترين كار بوده كه در كشور ما براي ساختمان‌هاي متداول انجام چنين كاري مقدور نيست. استفاده از جوش براي اتصالات‌، به علت مهارت كم جوشكاران‌، قديمي بودن ماشين آلات‌، عدم كنترل دقيق توسط مهندسين ناظر‌، گران بودن هزينه آزمايش جوش و …… بزرگترين ضعف اسكلت‌هاي فلزي است.

 

براي كسب اطلاعات بيشتر يا سفارش ساخت اسكلت فلزي مي توانيد به سايت تپكو مراجعه نماييد.:: برچسب‌ها: تپكو ، اسكلت ، ساخت ، فلزي ,
:: بازدید از این مطلب : 269
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 23 مهر 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : hi

اسكلت فلزي و اسكلت بتني دو روش اجراي ساختمان است كه هر كدام مزايا و معايب خود را دارد. براي انتخاب نوع اسكلت‌بندي ساختمان، مهندس محاسب بايد به موارد بسياري توجه كند. مسائلي همچون عوامل اقتصادي، شرايط اجرا، خصوصيات آب‌وهوايي محل اجرا، كيفيت اجرا، عوامل فني سازه‌اي و همچنين درخواست كارفرما.
بدون در نظر گرفتن موارد فوق و همچنين بررسي خصوصيات ساختمان با اسكلت فلزي يا بتني، نمي‌توان تصميم قطعي و درستي دربارۀ نوع اسكلت گرفت. انتخاب اسكلت‌بندي مناسب براي ساختمان بسيار حائز اهميت است، زيرا پس از شروع عمليات ساخت‌وساز امكان تغيير آن وجود ندارد؛ مگر با تخريب اسكلت قبلي.
در اين مطلب شما را با ويژگي‌هاي اسكلت فلزي و اسكلت بتني، تفاوت‌ها و نقاط ضعف و قدرت هر كدام آشنا مي‌كنيم.

ساختمان با اسكلت فلزي چيست؟ 

اسكلت فلزي، كه به اسم اسكلت فولادي يا سازۀ فلزي هم شناخته مي‌شود، به مجموعه‌اي از اعضاي باربر ساخته‌شده از نيم‌رخ‌هاي فولادي يا ورق فلزي گفته مي‌شود كه به كمك اتصالات به يكديگر وصل مي‌شوند. از آن‌جا كه روش‌هاي توليد نيم‌رخ يا همان پروفيل فولادي تكامل يافته شده و آزمون و خطاي بسياري را پشت سر گذاشته است، اين مقاطع در اغلب موارد رفتار مطلوب و مناسبي را از خود نشان مي‌دهند.
موضوع حائز اهميت در اين سازه‌ها، رفتار اتصالاتي است كه براي ساخت اعضاي مركب از پروفيل و ورق در محل گره‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
روش‌هاي مرسوم اتصالات در سازه‌هاي فلزي به اين شرح است:

 • اتصالات سازه‌هاي فلزي پيچ و مهره‌اي
 • اتصالات جوشي
 • اتصالات پرچي (كه تقريبا در تمام نقاط جهان منسوخ شده است.)

 

تاريخچۀ اسكلت فلزي

استفاده از اسكلت فلزي در ساختمان‌ها پيشينه‌اي طولاني دارد. در ابتدا براي اجراي چنين سازه‌هايي از چدن استفاده مي‌شد اما پس از مدتي آهن كم‌كربن يا همان آهن چكش‌خوار جاي چدن را گرفت. با استفاده از اسكلت فلزي ساخت سازه‌هايي با طرح‌ها و شكل‌هاي مختلف و متنوع امكان‌پذير شد.
چدن و آهن كم‌كربن هم به مرور جاي خود را به فولاد دادند. امروزه فولاد بيشترين كاربرد را در اسكلت فلزي ساختمان‌ها دارد؛ تا جايي كه گاه به جاي به كار بردن عبارت «اسكلت فلزي» از «اسكلت فولادي» استفاده مي‌كنند.
مزاياي اسكلت فلزي باعث شده از آن به صورت گسترده در ساخت سوله‌ها و ساختمان‌هاي بزرگ استفاده كنند. اين نوع اسكلت در شلوغ‌ترين و كم‌حجم‌ترين مكان‌ها هم قابل اجراست و به همين دليل در شهرهاي بزرگ با استقبال خوبي از طرف معماران و مهندسان سازه مواجه شده است. اسكلت فلزي كيفيت ساخت را بالا برده و پرتي مصالح را پايين مي‌آورد.
بهترين روش اجراي اسكلت فلزي پيچ و مهره است و كشورهاي اروپايي جز در متراژ و وزن كم، اجازۀ استفاده از اتصالات جوشي را نمي‌دهند؛ زيرا به نسبت روش پيچ و مهره از مقاومت كمتري برخوردار است.

مزاياي اسكلت فلزي براي ساختمان

از مزاياي استفاده از اسكت فلزي مي‌توان به اين موارد اشاره كرد:

 • اسكلت فلزي به نسبت اسكلت بتني وزن كمتري دارد، در نتيجه وزن كلي ساختمان كمتر مي‌شود.
 • خواص ارتجاعي فولاد با تقريب بسيار خوبي مصداق عملي دارد . فولاد در واقعيت و خارج از شرايط آزمايشگاهي هم تا تنش‌هاي بزرگي از قانون هوك پيروي مي‌كند.
 • مقاومت قطعات فلزي زياد بوده و نسبت مقاومت به وزن آن از مصالح بتني بيشتر است؛ به همين علت اسكلت فلزي در دهانه‌هاي بزرگ سوله‌ها و ساختمان‌هاي مرتفع و همچنين ساختمان‌هايي كه در زمين‌هاي سست اجرا مي‌شوند، كاربرد گسترده‌اي دارد.
 • اسكلت فلزي براي سازه‌هاي طويل بسيار مناسب است.
 • از آن‌جا كه فلز در كارخانه‌هاي بزرگ و تحت نظارت دقيق تهيه مي‌شود، مي‌توان به يكنواخت بودن خواص آن اطمينان كرد.
 • دوام فولاد بسيار خوب است. اگر از ساختمان‌هايي كه اسكلت فولادي دارند به صورت مناسب نگهداري شود، براي مدت طولاني قابل بهره‌برداري خواهند بود.
 • از خواص مثبت مصالح فلزي قابليت شكل‌پذيري بالاي آن‌هاست. اين ويژگي باعث مي‌شود مصالح فلزي تمركز تنش را كه در واقع علت شروع خرابي است و همچنين نيروي ديناميكي و ضربه‌اي را تحمل كنند.
 • قطعات فلزي با توجه به موادي كه آن‌ها را تشكيل مي‌دهند، پيوسته و همگن هستند.
 • ساختمان با اسكلت فلزي در برابر انفجار مقاومت بهتري دارد. نيروي تخريبي حاصل از انفجار سطوح حائل را از اسكلت جدا مي‌كند و انرژي مخرب آشكار مي‌شود؛ ولي ساختمان كلا ويران نخواهد شد.
 • اسكلت فلزي قابليت تقويت‌پذيري و امكان مقاوم‌سازي دارد. اگر به هر علتي مانند محاسبات اشتباه، تغيير مقررات و ضوابط، اجراي نادرست و … اسكلت از مقاومت مطلوب برخوردار نباشد؛ مي‌توان با جوش، پرچ يا پيچ كردن قطعات جديد آن را تقويت كرد يا قسمت‌هايي به آن اضافه كرد.
 • شرايط ساخت و اجراي اسكلت فلزي ساده است.
 • سرعت نصب قطعات فلزي نسبت به اجراي قطعات بتني سريع‌تر بوده و مدت زمان كمتري طول مي‌كشد.
 • از آن‌جا كه قطعات فلزي از كارخانه تهيه مي‌شوند، پرت مصالح در آن نسبت به اسكلت بتني كمتر است.
 • در دو ساختمان يك‌سان از نظر ارتفاع و ابعاد، ستون و تيرهاي ساختمان‌هاي فلزي كوچك‌تر و كم‌حجم‌تر از ساختمان‌هاي بتني است. به همين علت سطح اشغال يا فضاي مرده در ساختمان‌هاي بتني بيشتر از ساختمان فلزي است.

 

 :: برچسب‌ها: تپكو ، ساخت ، اسكلت ، فلزي ، ساخت ,
:: بازدید از این مطلب : 353
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 22 مهر 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : hi

انواع ساخت و ساز ها

امروزه ساخت و ساز در دو شکل کلی صورت میگیرد ساخت و ساز با سازه های بتنی و استفاده از سازه های فلزی برای ساخت اسکلت فلزی بنا ، سازه های بتنی عموما متداول تر هستند و بیشتر استفاده میشوند، اما دانستن اینکه ساخت اسکلت فلزی چه مزایایی بر سازه های بتنی دارد میتواند راهگشای بسیاری از سوال های ما باشد.

 

با توجه به توسعه کلان شهر های ایران و حرفه ای و صنعتی شدن ساخت و ساز باید به تدریج روش های مدرن در ساخت و ساز را با روش های سنتی جایگزین کنیم ، سازه های فلزی میتوانند به خوبی در برابر حوادث غیر مترقبه و در طی روال ساخت تقویت شده و در برابر حوادث ایمن شوند . سرعت تولید و توسعه بالا دارند، زمان لازم برای ساخت محصول نهایی را کاهش می دهند و میتوانند به سبک تر شدن سازه ساختمان و افزایش مقاومت ساختمان کمک کنند.

اسکلت فلزی چیست؟

اسکلت فلزی متشکل از فولاد، تیر و ستون می باشد. ستون های سازه اسکلت فلزی به دو صورت عمودی و افقی قرار گرفته اند و امروزه پیکر ساختمان های زیادی در سطح شهرهای کشور را پوشش داده اند. بنیادی ترین مصالح به کار رفته در اسکلت فلزی فولاد می باشد که در حال حاضر از پراهمیت ترین مصالح در صنایع ساخت و ساز به شمار می رود. از حائز اهمیت ترین مزایای فولاد که موجب گردیده تا در اسکلت فلزی به کار برده شود مقاومت بالا، جوش پذیری، شکل پذیری، خم پذیری، همگن بودن و ارتجاعیت محسوب می شود.

به کار بردن اسکلت فلزی در سازه ها و ساختمان ها موجب گردیده تا از وزن کمتری بهره ببرند و در برابر هرگونه ضربه، فشار و عوامل بیرونی نظیر زلزله مقاومت و استحکام بیشتری نشان دهند. پس می توان گفت سازه های دارای اسکلت فلزی دارای تعادل نسبی بیشتری می باشند.

اسکلت فلزی متصل با پیچ و مهره

گروه فنی قائم صنعت سپاهان سازنده و نصاب انواع اسکلت های فلزی جوشی ، پیچ و مهره ای در منتاژ های سبک و سنگین و ساخت انواع سوله و جرثقیل سقفی و دروازه ای میباشد.

پیمانکاری با هدف ساخت انواع سازه های فلزی در کاربرد های مختلف و با سابقه کاری بالای ۱۵ سال سعی در خدمت به سرمایه گذاران و هموطنان محترم داشته است.

مزایای اسکلت فلزی

مزایایی که اسکلت فلزی در مقایسه با اسکلت بتنی دارد باعث این امر گردیده است ، همانطور که در مقالات قبلی به مزایای اسکلت فلزی نسبت به اسکلت بتنی اشاره شده که در یل به اختصار بیان می گردد.

 •    کاهش حجم فونداسیون
 •   کاهش قابل ملاحظه وزن ساختمان
 •  بالا بردن چشم گیر سرعت پیشرفت پروژه
 •  امکان بازرسی و تست های غیر مخرب در کلیه مراحل انجام عملیات
 •  بالا بردن میزان سطح زیر بنا
 •   امکان اصلاح و رفع عیب در هر مرحله بدون تخریب و از بین رفتن مصالح
 •  امکان انجام عملیات در شرایط مطلوب کارخانه و در نتیجه دقت و کیفیت بالا و مطلوب

مقاومت متعادل مصالح

قاومت فولاد در کشش و فشار یکسان و در برش نیز خوب و نزدیک به کشش و فشار است. در تغییر وضع بارها، نیروی وارده، فشاری و کششی قابل تعویض بوده و مقاطع به خوبی عکس العمل نشان می دهند. ولی مقاومت بتن در فشار مناسب بوده و در کشش و یا برش کم است. پس اگر مناطقی تحت نیروی کششی قرار گرفته و مسلح نشده باشند ، تخریب می شوند.

خواص ارتجاعی

به علت همگن بودن فولاد، خواص ارتجاعی محاسباتی آن با تقریب بسیار خوبی مصداق عملی دارد. به عنوان مثال، ممان اینرسی یک مقطع فولادی را می توان با اطمینان در محاسبات وارد نمود. حال اینکه در مورد بتن این ارقام خیلی معین و قابل اطمینان نیستند.

دوام

دوام فولاد بسیار خوب است. اگر در نگهداری ساختمان های فلزی دقت کافی صورت گیرد، برای سالیان متمادی قابل بهره برداری خواهند بود.

اشغال فضا

در دو ساختمان مشابه از نظر ارتفاع و ابعاد، ستون ها و تیرهای ساختمان فلزی از نظر ابعاد کوچکتر از ساختمان بتنی هستند، یعنی سطح اشغال اسکلت یا فضای مرده در ساختمانهای بتنی بیشتر است.:: برچسب‌ها: تپکو , اسکلت , فلزی , ساخت ,
:: بازدید از این مطلب : 317
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 20 مهر 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : hi

اسکلت‌ فلزی ساختمان

اسکلت‌ فلزی هر ساختمان ترکيبی از اعضای جدا از هم است. اين اعضا بايد به طريق مناسبی به يکديگر متصل شوند. در واقع اتصالات در ساختمان‌ اسکلت فلزی شامل اتصالات مختلف است (نظير تير به ستون و ستون به فونداسيون و…). اتصالات اسکلت فلزی شامل عناصر اتصال دهنده ( ورق‌ها، قطعات تقويتی، ورق‌های اتصال در گره، نبشی‌ها ولچک‌های اتصال) می باشد. ابعاد اتصال اسکلت‌ فلزی بايد طوری طراحی شود که تنش موجود از تنش مجاز مورد نظر کم‌تر گردد.

اجرای اسکلت فلزی

اتصالات مختلفی را در اجرای اسکلت‌ فلزی می‌توان نام برد. از جمله: اتصال پرچی، اتصال جوشی و اتصال پيچی که هر يک از آن‌ها دارای محاسن و معايبی می‌باشند. که در اينجا به دليل اتصالات جوشی فقط به معايب و محاسن جوش اکتفا شده است.

انواع اتصالات جوشی:

 • اتصال لب به لب
 • اتصال روی هم
 • اتصال سپری
 • اتصال گوشه
 • اتصال پيشانی

۱) اتصال ستون به كف ستون:

فولاد سازه ای دسته ای از فولاد است که به عنوان مصالح ساختمانی برای ساخت اشکال فولادی ساختاری استفاده می شود. شکل فولادی ساختاری یک پروفیل است. که با یک مقطع خاص و با استانداردهای خاصی برای ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی مطابقت دارد. برای انتقال نيروهای موجود در پای ستون اسکلت‌ فلزی طراحی می‌گردد.

برای نيروی محوری فشاری، هنگامی که انتقال نيروی فشاری به کف ستون‌ها از طريق فشار مستقيم تماسی انجام می‌شوند. بايد سطح تماس برای انتقال نيروی فشاری صاف و آماده شده باشد. به علاوه بايد اتصال کافی بين دو قطعه (ستون و کف ستون) موجود باشد تا قادر به انتقال نيروهای حين ساخت و يا هر نوع نيروی احتمالی ديگر باشد.

 

۲) اتصال انتقال دهنده‌ی لنگر (اتصال لنگر گير):

اتصال انتهای تيرها، شاه‌تيرها و خرپاهايی که داشتن مقداری صلبيت در تکيه گاه‌های آن‌ها مورد نظر باشد، جز اتصالات لنگر گير می‌باشد.

اسکلت‌ فلزی

۳)اتصال تير به ستون:

اين اتصالات در اسکلت فلزی دو نوع‌اند:

الف) اتصال با جفت نبشی جان:

معمولا نبشی‌های اتصال را به اندازه‌ی ۱۰ تا ۱۲ ميلی‌متر از انتهای جان تير فاصله‌ی آزاد می‌گذارند تا اگر تير در حدود رواداری‌های مجاز (خطا در برش تير –انحراف ستون) بلند باشد، بدون بريدن سر آن‌ها و تنها با جابه جا کردن نبشی آن را نصب کنند.

ب) اتصال با نبشی نشيمن:

اين اتصال را برای عکس العمل‌های تير کم‌تر از ۱۵ تن به کار می‌برند. در اين اتصالات سعی می‌شود که حداقل گير داری به وجود آيد و زاويه ی بين تير و ستون تا حد امکان آزادی دوران داشته باشد. نبشی نشيمن عمل نصب و تنظيم تير را آسان می‌کند. اين نبشی را معمولا قبلا در پای کار در ارتفاع لازم به ستون جوش می‌دهند و بعد تير روی آن سوار و به آن جوش می‌شود.

در اين اتصال اسکلت فلزی، نبشی کمکی ديگری را در بالای تير نصب و جوش می‌شود. که در محاسبه در مقابل عکس العمل تکيه گاه به حساب می‌آيند . و عمل آن تنها ثابت کردن تير در محل خود و تامين تکیه گاه عرضی و جلو گيری از غلتيدن آن است. سعی می‌شود که اتصال با نبشی نشيمن تا حد امکان انعطاف پذير باشد تا از آزادی و دوران تير در تکيه گاه جلو گيری نشود. و در حقيقت، اتصال ساده و مفصلی باشد تا در تکيه گاه ايجاد لنگر نکند. معمولا عرض نشيمن نبايد از ۷.۵ سانتی‌متر کم‌تر باشد. در آيين نامه، عرض استاندارد را ۱۰ سانتی‌متر برای نشيمن انتخاب کردند. برای اين AISC نامه منضور نبشی فوقانی را با ابعاد ظريف و فقط دو لبه‌ی انتهايی بال‌های آن را (در امتداد عرض بال تير) جوش می‌دهند. ا

سکلت‌فلزی

اسکلت‌ فلزی

برش ستون ھا و برش پروفيل ھای و آن ھم چنين ستون مونتاژ ھا و سپس برش ورق ھای ستون و مونتاژ آن ورق ھا روی ستون و از پس آن ساختن نشيمن تيرھا و مونتاژ آن ھا روی ستون ھا می باشد.

مزایای اسکلت فلزی

ضخامت ستون ھا ھمچنانکه بالا می رويم کاھش می يابد. در طبقات بالاتر اسکلت فلزی از تيرآھن ھای با نمره پايين تر نسبت به طبقات پايين استفاده می شود و دليل آن ھم کاھش بار در طبقات فوقانی می باشد. برای تقليل اندازه ستون روش معمول اين است اختلاف ضخامت اتصال پليت در طرفين و جوشکاری آن صورت می پذيرد.

ستونھا به وسيله قلاب ھايی که در سر آن وصل شده توسط جرثقيل بلند شده و در محل مورد نظر که قبلا آکس در روی بيس پليت مشخص شده قرار می گيرد.

پس از اينکه جوشکاری ھای اوليه صورت گرفت و ستون در محل خود قرار گرفت در اين مرحله بايد بقيه نبشی ھا و پليت ھای لازم به پايه ستون و صفحه ستون جوش گردد و در داخل نبش ها حتما لچکی هایی جوش شوند.

لچکی ذوزنقه ای: عبارت است از تکه ای از پليت به ضخامت مشخص که شکل آن تقريبا شکل بريده شده و بر دل نبشی ھای متصل شده جوش می گردد.

در حالی که بسیاری از بخش ها با نورد گرم یا سرد ساخته می شوند، دیگران با جوشاندن صفحات مسطح یا خم می شوند (به عنوان مثال، بزرگترین بخش های توخالی دایره ای از صفحات مسطح خم شده به یک دایره و جوش داده شده ساخته شده است.)

اصطلاحات زاویه ای آهن، آهن کانال و آهن ورق از زمانیکه قبل از استفاده از آهن به منظور استفاده تجاری از فولاد جایگزین شده است، مورد استفاده قرار می گیرد. آنها بعد از دورانی از قلعهای صنعتی زندگی می کنند و هنوز هم گاهی اوقات امروزه به صورت غیررسمی، با توجه به زاویه فولاد، سهام کانال و ورق، امروزه شنیده می شوند؛ با این که آنها فاقد اشتباه هستند (در مقایسه با فویل قلع که گاهی اوقات غیر رسمی برای آلومینیوم استفاده می شود فویل) در نوشتن رسمی برای زمینه های فلزکاری، اصطلاحات دقیق مانند سهام زاویه، سهام کانال و ورق استفاده می شود.

 

اسکلت‌ فلزی ساختاری است که از ترکیب سازمانی از اعضای فولاد و فلز سفارشی ساخته شده برای پاسخگویی به نیازهای معماری و مهندسی کاربران استفاده می شود. این نوع ساختار به طور گسترده ای در پروژه های ساخت و ساز در مقیاس متوسط ​​و بزرگ (ساختمان های پیش ساخته شده) با ویژگی های مفید فولاد مورد استفاده قرار می گیرد.

اسکلت‌ فلزی شامل زیر ساختار یا اعضای یک ساختمان ساخته شده از فولاد و فلز ساختاری است. فولاد سازه ای مواد ساختمانی فولادی است که با فرم خاص و ترکیب شیمیایی با مشخصات خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

مواد اصلی فولاد سازه، آهن و کربن هستند. منگنز، آلیاژها و مواد شیمیایی خاص نیز به آهن و کربن اضافه شده است تا قدرت و دوام را افزایش دهد.

فولاد ساختاری توسط نورد گرم یا سرد ساخته میشود . یا با جوشکاری صفحات مسطح یا خم ساخته میشود.

فولاد سازه دارای اشکال، اندازه و اندازه های مختلف است. اشکال مشترک شامل I-beam، کانال ها و زاویه ها است.

 :: برچسب‌ها: تپکو , اسکلت , فلزی , ساخت ,
:: بازدید از این مطلب : 369
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 19 مهر 1399 | نظرات ()

صفحه قبل 1 2 صفحه بعد